Healthy Body, European Spirit – Portugalsko

single-image

Termín konání: 19.-27. září 2016

Místo konání: Maceira – Fornos de Algodres, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack

Účastníci: Tomáš Voda, Miroslav Kovář, Veronika Jirků, Karolína Pilátová, Monika Ngo-Le

Group leader: Libor Karvay

Účastnící se země: ČR, Turecko, Makedonie, Lotyšsko, Portugalsko

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Report z projektu:

Při nedělním brzkém ranním příjezdu na pražské letiště mírně poprchalo a já už jsem se těšil na slunečné počasí do Portugalska. Předpověď nelhala a po výstupu z letadla v Portu bylo krásných 26°C bez mráčku s příjemným větrem z Atlantiku. Po předchozí domluvě jsem se setkal s kolegy z ČR v hostelu v historické části Porta a rovnou jsme vyrazili na prohlídku historických sklepů Porta. Následující den nás Čechy doplnili kamarádi z Makedonie. Potom nás vyzvedl náš suprový organizátor z Portugalska Antonio a společně jsme se přesunuli mikrobusem na místo našeho týdenního pobytu.

Našim útočištěm se stal krásný, nově zrekonstruovaný hostel s neuvěřitelným výhledem do krajiny ve vesnici Maceira. Hned večer jsme se seznámili s ostatními účastníky a navštívili místní kavárnu, která byla ihned vedle ubytování. Druhý den jsme byli již všichni kompletní a po ranní rozcvičce jsme měli před sebou den první, který byl ve znamení seznamování, zapamatování jmen, poznání ostatních národů a vytváření důvěry mezi ostatními. 

Následující den se začal program rozjíždět již naplno. Začali jsme poznáváním národních her, sportů, historií jednotlivých zemí a den jsme poté zakončili úžasnou mezinárodní nocí. Zde nám byly odprezentovány zajímavosti ze zemí Lotyšska, Česka a Makedonie – například ukázky národních tanců, ochutnávky spousty výborného jídla, pití a zákusků. Další den jsme poznali sporty z dalších zemí a večer zakončili poznáním historie, tanců, jídla a pití z Portugalska a Turecka. Každý z nás si mezi specialitami z jednotlivých zemí našel toho svého favorita!

Jeden den v týdnu se nesl v duchu poznávání místních organizací. Nejdříve jsme navštívili stacionář pro hendikepované, se kterými jsme si společně zatancovali. Dále jsme zavítali na radnici, kde jsme se setkali s panem starostou a shlédli jsme historii celé lokality v okolí města. Na závěr jsme se přesunuli na fotbalový stadion, kde jsme si společně zahráli fotbal s místními dorostenci.

Největším zážitkem byl pro mnohé z nás večerní výlet do nedalekého městečka, kde jsme navštívili menší večerní koncert, z kterého jsme se přesunuli na klasickou portugalskou vesnickou zábavu. Všichni jsme se neuvěřitelně bavili a užívali si i přesto, že jsme nerozuměli ani jedinému slovu.

Další dny jsme pokračovali s poznáváním tradičních národních her, objasněním úkolů a cílů, prezentací o Erasmus+ a dalších organizacích, které se na celém programu podílely. Za velice přínosný považuji bod programu, kdy jsme se naučili, jak správně by měl vypadat životopis. Asi 5. den přišel hlavní cíl kurzu. Byli jsme rozděleni do 3 týmů. Každý tým měl za úkol během 24 hodin vymyslet Evropskou hru! Během podvečera jsme s mým týmem vymysleli kostru naší hry, kterou jsme ještě ten den vyzkoušeli a doladili detaily. Druhý den při prezentaci naší hry byli všichni překvapeni a velice si ji užili. 

To už se nám blížil poslední společný večer, při kterém jsme zhodnotili celý týden a využili poslední krátké chvíle strávené pohromadě. Všichni jsme byli velice spokojeni s celým programem, některým při odjezdu ukápla i slza a všichni chtěli zůstat. Bohužel jsme se museli rozloučit a všichni jsme se rozjeli do různých koutů po celé Evropě.

Chtěl bych poděkovat všem za výborný zážitek z mé první zkušenosti s výměnou mládeže v programu Erasmus+, zejména Janě za organizaci EYCB, dále Sandře a Antoniovi z pořádající organizace a celému kolektivu, který nám připravil výborné jídlo po celý týden a zajistil dopravu, když bylo potřeba.

Pokud i dále stojíš před rozhodnutím, jestli vyrazit na nějaký program od EYCB, rozhodně nečekej a pošli přihlášku, nebudeš litovat stejně jako já!

Tomáš Voda

Možná se ti bude líbit