Healthy Lifestyle, Sport & Inclusion – Ukrajina

single-image

Termín konání: 10.-19. říjen 2015

Místo konání: Volosyanka, Karpatské hory, Ukrajina

  Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Veronika Travencová, Dominika Floriánová, Michaela Vondráčková, Martin Kubiš

Group leader: Michaela Švancarová

Účastnící se země: ČR, Itálie, Gruzie, Bělorusko, Ukrajina, Německo

Pořadatelská organizaceFAIRbund e. V., EU-Projekte

Report z projektu:

Projekt s názvem Healthy Lifestyle, Sport & Inclusion pořádaný organizací FAIRbund e. V., EU-Projekte se konal v krásném prostředí ukrajinských Karpat.

Sešlo se zde 34 účastníků z České republiky, Itálie, Gruzie, Běloruska, Ukrajiny a Německa za účelem podělit se o své zkušenosti v oblasti zdravého životního stylu a naučit se také něco nového od ostatních. 

Program začínal 10. října, ale naše česká skupina se vypravila na Ukrajinu již o den dříve, takže jsme mohli strávit celý den v historických uličkách největšího města západní Ukrajiny. Pro Lviv je typické nádherné centrum zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, vliv mnoha kultur a náboženství, velice specifická doprava, kterou prostě musíte vyzkoušet, davy studentů a divoký noční život. 

Nespočet zážitků a to teprve celý projekt začínal. Všichni jsme se sešli na nádraží ve Lvivu a jeli společně vlakem do 2 hodiny vzdáleného Slavského. Až zde je vidět ta pravá Ukrajina, malé vesničky, prašné děravé cesty a nádherná příroda. Celý program se odehrával v malém horském středisku v oblasti Volosyanka. Ubytovaní jsme byli po 2-3 na pokojích vždy s někým z jiných skupin, což hodně urychlilo seznamování a odbourání počátečního ostychu.

Náš pobyt obohatil život i hotelovému personálu, který kvůli nám musel značně změnit a ozdravit jídelníček. Často jsme zažívali vtipné situace, protože nikdo z personálu sice nemluvil anglicky, za to se nám vždy snažil vyhovět nehledě na jazykové bariéry.

Každodenní program byl zaměřen jak na teorii, tak i praktická cvičení. Den začínal dobrovolným ranním výběhem do přírody. Po snídani následovala teoretická část zaměřená na zdravou stravu, psychologii, pěstování potravin a zdravé bydlení. Každá skupina si mohla vybrat a prezentovat téma, které jim bylo blízké. Po obědě se probíraly současné tendence životního stylu v jednotlivých státech a před večeří zbývalo ještě dost času na různé sportovní aktivity (yogu, workout,..) a hry. Večer probíhaly Intercultural Evenings, kde jsme ochutnávali typické speciality, hráli hry a učili se národní tance. Zde nás příjemně překvapilo, jak všechny nadchly české sýry a po pivech se jen zaprášilo:). Jindy jsme společně relaxovali v sauně, hráli ping-pong a kulečník.

Pátý den oživil výlet do hor, kdy jako zázrakem vyšlo krásné podzimní počasí a zalesněné kopce hrály všemi barvami. Osmý den pro změnu výlet pro vyznavače kultury a historie do Mukacheva s prohlídkou hradu a vinného sklepa.

Největším přínosem pro nás všechny byly však různé teambuldingové hry v průběhu celého týdne, které nás rozpohybovaly i roztančily a díky nimž jsme si navzájem svěřili naše tajná přání, očekávání i  obavy a během 3 dnů z nás vytvořily velkou rodinu. Jako bychom se znali už roky. Celý program byl velmi intenzivní a emotivní, nešlo jen o získání nových informací, ale i o poznání sama sebe a mnoha nových přátel. Během závěrečného zhodnocení se objevily i velice zajímavé nápady na další projekty.

Nadešel poslední den, návrat do Lvivu, výlet na vyhlídku Vsokyj Zamok a závěrečná párty v ulicích města. Pak už jsme jen stěží zatlačili slzu při loučení na letišti a silná česká výprava vyrazila zpět do ČR. Odnášíme si však velkou motivaci zkoušet nové věci, poznat jiné kutury a místa a hlavně každý z nás ví, že máme spoustu nových přátel, se kterými se snad brzy znovu uvidíme.

Velký dík a obdiv patří organizátorům za skvěle připravený a zvládnutý celý projekt a za to, že se o nás pečlivě starali už od zaslání přihlášky až po návrat k našim rodinám. Také všem účastníkům za super atmosféru a v neposlední řadě organizaci EYCB a Janě Parolkové, že jsme se této akce mohli zúčastnit.

 

 Michaela Švancarová

Možná se ti bude líbit