Hey, Mamma, I Wanna Be Green — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 29. říjen—8. listopad 2022

Místo konání: Sarata Monteoru, Buzau, Rumunsko

Český tým: Barbora Ježková, Jonáš Müller, Martin Novotný, Jakub El Samman, Václav Šebela

Prosím  přečtete si info-pack & rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: Buzau Youth Foundation

Report z  projektu:

Projekt s názvem „Hey, Mamma, I Wanna Be Green“ se konal 29.10. – 8.11.2022 v Rumunsku. Většinu času jsme strávili na příjemném hotelu u lesa v lázeňské vesnici Sarata Monteoru, kde nás po celou dobu provázelo krásné, teplé a slunečné počasí, tudíž jsme trávili i spoustu času venku na čerstvém vzduchu. Na poslední dvě noci jsme se přesunuli do nedalekého krajského města Buzau, kde jsme následně projekt zakončili. Ještě před samotným příjezdem na projekt jsme společně s českým týmem strávili jednu noc v hlavním městě Bukurešti nazývaném také Malá Paříž východní Evropy a prohlédli si jeho krásy a zároveň stmelili kolektiv.

Jednalo se o výměnu mládeže, organizovanou Buzau Youth Foundation a zúčastnilo se jí asi 40 mladých lidí z celkem sedmi zemí: Rumunsko, Bulharsko, Španělsko, Polsko, Lotyšsko, Litva a Česká republika. V rámci projektu jsme se v rozmanitých workshopech, kde jsme po většinu času spolupracovali v národnostně namixovaných týmech, zabývali tématy jako jsou recyklace, upcycling, carbon footprint, zerowaste, polution apod. Nechyběli ani nejrůznější seznamovací hry a tzv. energyzery na stmelení kolektivu. Ve večerních hodinách probíhali oblíbené „interculture nights“, které nám umožnili více poznat kulturu ostatních zemí a ochutnat něco z tamní kuchyně. Uprostřed týdne si pro nás organizátoři připravili výlet na místní přírodní raritu – bahenní vulkány, který byl opravdu zajímavým zpestřením programu. Vyvrcholením celého projektu pak byla tematická hudebně-dramatická Show, kterou jsme v týmech připravovali v posledních dnech, a i přes pár komplikací při přípravě, sklidila velký úspěch. Celý projekt byl pak zakončen večírkem s „all you can eat“ pizzou, odhalením našich „secret friends“ a předáním „Youth passů“.

Celkově byl projekt velmi vydařený. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí a také pohled na problematiku očima mladých lidí z ostatních koutů Evropy. Moc děkuji organizátorům z Rumunska a vysílající organizaci EYCB za možnost se zúčastnit.

Jonáš Müller

Možná se ti bude líbit