Human Rights Education for Rural Youth – Albánie

single-image

Termín konání: 12.-21. březen 2016

Místo konání: Pogradec, Albánie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Marcela Janků, Martina Otřísalová, Michaela Šedová

Účastnící se země: Albánie, Černá Hora, Srbsko, Bosna a Herzegovina, Turecko, Makedonie, ČR, Rumunsko, Polsko, Řecko

Hostitelská organizaceYouth for Social Changes 

Report z projektu: 

Občas se to tak stává, že život vede člověka přesně tam, kde má být. A tak jsem se já, obyčejná česká studentka, ocitla u Ochridského jezera v Albánii. Spolu se mnou tu bylo přes třicet dalších mladých lidí z deseti různých zemí Evropy. Účastnili jsme se zde spolu projektu „Human Rights Education for Rural Youth“, který garantoval program Erasmus +.

Cílem těchto projektů je umožnit mladým lidem cestovat, poznávat jiné země a jejich kultury a zamezit budování předsudků a stereotypů. Naším úmyslem bylo ovšem také vzdělat se v oblasti lidských práv a prodiskutovat situaci v odlišných zemích. A nestačili jsme se divit! Svoboda projevu, diskriminace menšin, zapojení mladých lidí do řešení politických problémů, migrační krize, právo na čisté životní prostředí… To je jen pár z mnoha témat, kterým jsme se společně věnovali. Kromě her a simulací jsme si prostřednictvím neformálního vzdělávání zkoušeli udělat plán akčního výzkumu, kampaň, crowdfunding a další.

Je ovšem naprosto jasné, že lidé našeho věku nebudou jen sedět a mluvit o politice! V Pogradci nás čekala také spousta skvělých a zábavných programů. Intercultural evening, kdy jsme doslova ochutnali cizí země, jejich jídlo, pití, vůně a chutě. Nebo dále Night out, to jsme vyrazili do města na tradiční albánskou večeři. Také nás pořadatelé zavezli na výlet do nedaleké Makedonie, přímo do města Ohrid. Bylo zde mnoho co vidět! Krásné zahrady s barevnými pávy, kostely a mešity přímo vedle sebe, historické památky, budovy, lidé, restaurace… A nakonec romantické projížďka přes jezero při západu slunce. A v Tirani, hlavním městě Albánie, jsme se nechali unést albánským vínem a oslavou jara, která zde právě probíhala.

Je až neskutečné, kolik se toho člověk může naučit o světě poznáváním lidí v něm žijících. Pro mě byl tento projekt hlavně inspirací a motivací. Jsem velmi vděčná organizaci EYCB, pořadatelům v Albánii i Evropské Unii za tuto šanci. A nezbývá říct než… Překonejte svůj strach, lenost, předsudky, výmluvy… a VYJEĎTE!

Marcela Janků

_____

Video o lidských právech: http://www.filmsforaction.org/watch/human-rights-explained-in-a-beautiful-two-minute-animation/

Možná se ti bude líbit