Humour Is a Serious Business — Rakousko

single-image

Termín konání: 5.-12. listopad 2018

Místo konání: Drobollach am Faakersee, Rakousko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz

Přečtete si info-packrozpis denních aktivit. Přečtěte si také projektovou brožuru s výstupy z projektu.

Účastníci: Adéla Hrubošová, Martina Kukrálová

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace):  €30

Hostitelská organizace: Germeshausen un Mak

Účastnící se země: Austria, Bulgaaria, Czech Republic, Estonia, Germany, Hungary, United Kingdom, Italy, Portugal, Romania, Slovenia and Spain.

Report z projektu: 

Tréninkový kurz Humour is a Serious Business se konal ve dnech 5. – 12. listopadu 2018 v nádherném prostředí malé vesničky Drobollach am Faakersee v Rakousku. Ta se nachází na jihu země kousek od hranic se Slovinskem v okolí několika jezer a s dechberoucími výhledy na hory.

Sešlo se nás tam skoro třicet, 23 účastníků bylo z 11 unijních států (Rakousko, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Německo, Maďarsko, UK, Itálie, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko), 2 organizátoři z pořádající organizace Gemma (Rakušan a Estonka) a 3 trenéři. Ani ti nebyli jedné národnosti, na starost nás měl Ir Fergal společně s Němcem Mathiasem a Italkou Elisou.

Projekt byl zaměřen na pracovníky s mládeží, kteří by ve své práci mohli využít humoru jako prostředek práce s mladými lidmi a komunitami.

Celý týden jsme měli možnost vyzkoušet si bezpočet aktivit, které můžeme nyní po návratu domů implementovat do naší práce, neboť jsme nedělali nic, co bychom v budoucnu nevyužili. To se mi na projektu moc líbilo. Jednalo se o jistou formu zážitkové pedagogiky, kdy jsme si sami něčím prošli, abychom zjistili, jaké to je, a mohli tuto zkušenost v budoucnu zužitkovat. Tentokrát již ne jako účastníci, ale jako organizátoři.

Dozvěděli jsme se mnoho o historii humoru, o tom že se dělí na několik kategorií a jaké, stejně tak že každý národ má svůj specifický humor. Humor dokáže pomoci uvědomění si své osobnosti a rozvoje sebedůvěry. Humor dokonce léčí, ale dokáže i zabít. A sami jsme si vyzkoušeli, že zábavnou formou se člověk učí mnohem efektivněji.

Program, který byl pro nás připravený, byl velmi pestrý. Rozhodně jsme se nenudili. Debatovali jsme, sledovali jsme videa, snažili jsme se být kreativní, vytvářet vlastní humor. Do toho jsme stále něco teatrálně předváděli, někdy k tomu tancovali a zpívali. Čekal nás i workshop fyzického humoru, který byl zaměřený na uvědomění si pohybu vlastního těla a v důvěru v něj. Protože humor není jen o vtipných slovech, ale i „tělech“ komiků. A komik z vás nebude, pokud nebudete znát sami sebe, své tělo a nebudete si věřit.

Čím víc jsme o humoru věděli, tím více jsme si to chtěli v reálu vyzkoušet, a proto jsme vyrazili na výlet do blízkého městečka Villach. Tam jsme měli jeden jediný úkol na celé odpoledne – hledat a tvořit humor. Nebyl to lehký úkol. Někdo bavil sám sebe a své nové kamarády ať už u piva nebo na ulici s bublifuky, jiní zkusili hledat humor například v architektuře.

Kromě nabitého denního programu pro nás měli trenéři i pestrý večerní program, který využíval nabitých vědomostí z předchozích setkání.

Hned po seznamovacím dnu nás večer čekal Evropský kvíz ve stylu oblíbených pub kvízů. Celý den nás připravovali na to, jak jedinečný večer to bude, že budeme v televizním studiu a celé to bude uvádět jeden slavný moderátor, který si na tento večer pro nás udělal čas. To jsme ještě věci brali vážně, slušně jsme se na to oblékli a čekali, kdo přijde. Ze slavného moderátora Jackieho Love se vyklubal převlečený Mathias v sexy stříbrném latexovém oblečku s růžovou koupací čepicí na hlavě. Tím, jak jsme čekali někoho super a několikrát zkoušeli, jak ho přivítáme velkým aplausem, tak se ve „studiu“ vytvořila neskutečně skvělá atmosféra ještě před začátkem celého kvízu. Pak už to jenom gradovalo výš a výš.

Takto vypadal druhý večer a dále se to neslo v podobném duchu. Odletěli jsme totiž do Země Lásky, kde nás večer nato uvítal král s královnou a jejich synem. Všechny nás chtěli poznat, a proto byl prostor pro mezinárodní večer. Jeden z dalších večerů byl věnován sledování vtipných videí, každý z účastníků si jedno našel a prezentoval. Během toho jsme si uvědomili, že i každý jednotlivec má odlišný humor. U některého videa se smáli skoro všichni, jindy se smíchy málem potrhal pouze prezentující.

Podstatná část druhé poloviny kurzu byla zasvěcena budování sebedůvěry, otevření se svým emocím a výstupu z komfortní zóny. To byla například lekce jógy, meditace, soustředění se na sám sebe a bytí teď a tady. Pak jsme všichni obdrželi náramky s výzvou Nesuď ostatní a buď sám sebou. To už se v kolektivu vytvořila překrásná bezpečná atmosféra, kde nikdo nikoho nesoudil a každý mohl být sám sebou.

Tím kurz gradoval a předposlední den večer se konal tzv. H Faktor. Opět jsme byli celý den přesvědčováni, že to bude nezapomenutelný večer, že se na to máme připravit, že bude neskutečné. A to taky nakonec bylo. Po odpoledním setkání jsme si každý přišli pro kartičku s osobností, kterou jsme večer měli představovat. Každý si měl připravit kostým, typické vystupování a na improvizovaném podiu zazpívat jednu písničku. Někdo to opravdu pojal jako karaoke, jiní vystupovali na playback.

Jak Mathias jednou večer u piva říkal, že se učíme hlavně mimo přednáškovou místnost, tak měl pravdu. Tady to učení spočívalo v tom, že jsme se všichni semkli a v poměrně krátkém časovém úseku se z nás stalo 23 světových hvězd, které přijali pozvání večer zpívat. Všichni jsme si pomáhali, jak s písničkami, tak se sháněním nebo vyráběním převleků a celý proces příprav byl pro mne nakonec mnohem silnější zážitek než naše vystupování. Samozřejmě jsem cítila trému zpívat před lidmi, který jsem před týdnem vůbec neznala, ale jelikož celý kurz směřoval k tomuto vrcholu, tak mi to dodalo odvahu a večer jsem si moc užila.

Děkuji všem zúčastněným za nezapomenutelný týden strávený ve skvělém kolektivu na báječném kurzu, kde jsem se toho opravdu hodně naučila.

 

Za český tým Martina Kukrálová alias Amy Winehouse

Možná se ti bude líbit