Ideal European, Ideal Europe — Estonsko

single-image

Termín konání: 9.-16. září 2013

Místo konání: Narva-Jõesuu, Estonsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastnící se země: Estonsko, ČR, Španělsko, Portugalsko, Řecko

Účastníci: Šárka Ševčíková, Jiří Znoj, Michaela Němečková, Zuzana Némethová, Irena Pavlíčková

Report z projektu:

 

První let letadlem, první projekt, první koupání v moři, první ochutnání oliv a mnoho dalších poprvé byl projekt Ideal European, Ideal Europe v Estonsku J. Projekt jsme si užili naplno a v následujících řádcích vás přenesu do místa všeho dění.

Den 1: Dvě skupinky z Česka razí směr Estonsko, každá po vlastní ose. Cesta je dlouhá a únavná, ale minimálně pohled z letadla na Baltské moře a nespočet ostrůvků za to stojí. V podvečer se naše dvě skupinky setkávají v Tallinnu odkud pokračujeme společně do městečka Narva-Joessu, kde nás později očekává organizátorka projektu Jekaterina. První večer hrajeme seznamovací hry s některými dalšími účastníky projektu, ale většina z nás to velmi rychle „balí“ a po náročné cestě se odebíráme do postele.

Den 2: „Knock – knock!“ – Jekaterina už klepe na dveře a svolává nás ke snídani. Po desáté ranní začíná náš program, kde se seznamujeme s  účastníky z Estonska, Španělska, Řecka a Turecka. Celé dopoledne, jak už to tak bývá, se vzájemně poznáváme pomocí různých ice-breakerů. Během odpoledne se prezentují NGO, díky kterým jsme na projektu. Zajímavou organizací je určitě ta řecká, která vznikla teprve v tomto roce a její zakladatelé jsou přímo účastníci našeho projektu. Večer už se nese v duchu Estonska, národních jídel, národních tanců, písní a mnoha zajímavostí o Estonsku – tou nejdůležitější a určitě tou, kterou si všichni budou navždy pamatovat je fakt, že Estonsko je zemí, kde vznikl Skype!

Den 3: Dnes opět začínáme budíčkem v podobě Jekatěriny J. Estonský  večer všichni zvládli bez větší újmy a tak se daří dodržovat časový rozpis. Téma dnešního dne je Me and Europe. Probíhají nejrůznější diskuze zejména o tom, co pro nás Evropa znamená, co je pro nás všechny společné, jak vidíme budoucnost Evropy a EU. Plníme různé kreativní úkoly v menších i větších skupinkách. Dozvídáme se zajímavosti zejména od tureckých účastníků. Jedním z našich úkolů je zamyslet se nad tím, kdo to vlastně Evropan je, jaké vlastnosti by měl mít, jak by měl vypadat. Nelehký úkol, ale všichni se shodují na charakteristických vlastnostech typu otevřený, vzdělaný, milý, dobrosrdečný, odvážný, aktivní apod., na vzhledu pak nezáleží. Řecko a Turecko potom vládnou večeru. Turecko nás rozmazluje sladkostmi, Řecko na druhou stranu nabízí sýry, tzatziki a samozřejmě nesmí chybět známá Rakije. Večer je plný tance a nemalou zábavu obstarala tradiční řecká hra, spočívající v naskakování na soupeře a snahou se dostat na začátek přes jejich záda …Zábava běžela v plném proudu až do ranních hodin a ne jeden účastník zmeškal snídaniJ.

Den 4: Ospalé čtvrté ráno a workshop na téma European and his civic position. Vyzdvihla bych hlavně odpolední program, kdy vyjíždíme na výlet do města Narvy vzdáleného asi 20 km od našeho městečka. V Narvě navštěvujeme Youth Parliament, kde máme možnost si vyslechnout zajímavou přednášku prezidentky parlamentu, která nás seznamuje nejen o jejich centru pro mladé, ale i o jejím příběhu, o nutnosti zapojení mladých lidí a o situaci v Estonsku mezi Estonci a ruskou menšinou. Později se jdeme podívat na tamní hrad a vyšlapneme si cestu až na vrchol, odkud se dá pozorovat  nejen krásná krajina, ale také hranice s Ruskem, která se nachází hned za řekou obklopující hrad v Narvě. Po náročném dni jsou všichni unavení, ale Češi se již pilně připravují na společný česko-španělský večer. Jídlo, muzika, pití nachystáno a jde se na toJ. Česká prezentace je krátká, ale za to si troufám říct, že nejzajímavější a rozhodně nejvtipnější. Sklízíme potlesk a představujeme národní jídlo a pití. Španělé prezentují jejich zemi i město, ze kterého pochází, a tak se dozvídáme i něco z jejich života. Koštování Becherovky a domácí Hruškovice v rytmu salsy – to je vývoj čtvrtečního večera.

Den 5: Pátek 13., co víc dodat … Někteří jsou značně unavení a vstávání na šestou ranní nikomu moc na náladě nepřidává. Dnes nás očekává výlet do hlavního města Estonska. Cesta do Tallinnu trvá přes 3 hodiny a tak většina z nás cestu prospí. V Tallinnu nás čeká krásné slunné počasí a my se vydáváme nejprve na malou tour po historickém centru, později na návštěvu do Evropského domu v Tallinnu. Odpoledne tráví každý dle svého gusta a večer se vracíme zpět do našeho útulného hostelu.

Den 6: V sobotu všichni dospávají předešlé dny, nicméně naše organizátorka nezahálí a jako každý den náš program začíná tzv. Energizerem.Tentokrát jdeme ven a tancujeme, což většinu z nás probudí. European and society je tématem dnešního dne. Zamýšlíme se a diskutujeme nad otázkami typu proč a jestli je nutné volit, zda může jeden člověk něco změnit, jak mohou mladí něco změnit, co bychom změnili my, kdybychom byli politici a mnoho dalších. Většina z nás vede zapálené rozhovory a získává zajímavé odpovědi, či názory od jiných. Hrajeme také originální hru, při které se učíme naslouchat, spolupracovat a poznávat jiné kultury. Pro některé z nás je dnes poslední večer a tak se koná Farewell párty v duchu Maškarní. Jako překvapení pro nás organizátorka připravila slavnostní večeři s úžasnou tabulí, jak po vzhledové stránce, tak i po chuťové! Odbíjí desátá večer a Maškarní začíná. Kreativita se v žádném účastníkovi nezapře a tak potkáte mimo jiné gina, piráta, Tinu Turner, hippie, bohyni nebo Supermana. Společně se bavíme, tančíme, hrajeme hry až do samého rána.

Den 7: Náš poslední den se zaměřujeme zejména na zhodnocení celého týdne. Pro českou a tureckou skupinku končí projekt už odpoledne a na večer se vydáváme opět na cestu zpět do Čech.

 

Krásné prostředí Estonska, náročný, ale zajímavý program, chutné jídlo a noví přátelé – odjeli jsme plni zážitků a dojmů, které nás díky projektu Ideal European – Ideal Europe budou vždy spojovat.

Zuzana Némethová 

Možná se ti bude líbit