IMPROwise — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Riga, Lotyšsko

Termín konání: 24. září—1. říjen 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader 

Přečtete si info-pack. Přečtěte si jak to na projektu vypadalo na tomto odkaze:

a omrkněte také projektovou galerii- IMPROWISE – Evolving-YOUth
 

Hostitelská organizace: Evolving Youth

Report z projektu:

Projekt ImproWISE se konal v Lotyšsku na kraji hlavního města Rigy u krásného jezera Ķīšezers. Takže kdo chtěl, si mohl ve volnu zaplavat a otužovat se. Centrum města bylo také poměrně kousek a i tam jsme v době volna jezdili.  K jídlu jsme dostávali tradiční Lotyšskou kuchyni, která se většinou skládala z rýže, či brambor, houbové omáčky a masa.

Projektu se zúčastnilo 40 participantů ze 7 zemí. Členy byl náš pětičlenný tým z České republiky a dále týmy z Lotyšska, Litvy, Itálie, Portugalska, Maďarska, Polska a Španělska. Organizaci tohoto projektu zajišťovala organizace Evolving YOUth. Celým programem nás provázela příjemná a zkušená improvizátorka Alise. 

Celý projekt byl zaměřen na Improvizační divadlo. Měl za úkol nám představit rozdíly mezi normálním a improvizačním divadlem a představit nám hlavní principy improvizace. Aktivity se tedy zaměřovaly hlavně na hry spojené s improvizačním divadlem a improvizaci samotnou. 

Cilem projektu bylo se uvolnit a získat sebevědomí, naučit se improvizovat, lépe se poznat a pro mě také překonat sebe samu. Improvizace se nedá připravit a jednáme z prvního impulsu, proto jsme se dozvěděli i více o sobě. Přemýšlení, proč se mi třeba s touto situací asociuje právě toto, bylo na denní bázi. 

Rozdílem mezi normálním divadlem a improvizačním divadlem je to, že v improvizačním divadle leží kreativita v našich rukou a né v rukou direktora. Proto nám projekt pomáhal také rozvíjet naše kreativní dovednosti a i herecké schopnosti. 

Co se mně na improvizaci nejvíce líbilo je to, že se nedá udělat chyba a že člověk prostě pokračuje a jde s flow, pokud ten druhý nepochopí, co zrovna předvádíme, nebo chceme dělat. Donutí nás to změnit plán a okamžitě vymyslet něco jiného. 

Aktivity byly vymyšlené, ale primárně jsme je tvořili  v týmech. My jsme dělaly aktivitu hned druhý den a připravovali jsme krátkou prezentaci o tom, jaký je  rozdíl mezi improvizačním a normálním divadlem. Dále jsme si připravily pár aktivit, které zahrnovaly toto téma. Další dny se o aktivity staraly další týmy a všichni se toho úkolu zhostili velice dobře a zábavně. Vyzkoušeli jsme si spoustu improvizačních her i pár připravených divadel. 

Celý týden byl plný smíchu, protože i když se nemáme snažit být vtipní, většina scének se povedla a všichni měli dobré zábavné a kreativní nápady. Mezi participanty byli zkušení herci i totální začátečníci, jako třeba já. Tahle diverzita byla také zábavná. Myslím, že více se posunuli participanti, kteří se nikdy divadla nezúčastnili a herci jim pak šli příkladem. Je na tom krásně vidět, že u youth exchange není nutné o tématu vše vědět, ale že se máme učit něco nového.

Celý projekt byl završen živým představením improvizačních her před publikem v centru Rigy. Celá show byla super a i zkušení improvizátoři z nás byli nadšení. Nakonec to byl moc povedený večer plný radosti z překonání sebe sama. Myslím, že stejně, jak jsem překvapila sebe sama mě překvapily i holky, které jako by improvizaci dělaly celý život.

Z projektu odjíždím spokojená, uvolněná, odpočatá a určitě bych si celou zkušenost znovu zopakovala. Poznala jsem spoustu zajímavých a krásných lidí a sama se někam posunula. Také jsem se dozvěděla spoustu o kultuře ostatních zemí a o Lotyšsku.

Barbora S.

Možná se ti bude líbit