Inclusion tools for those with Special Needs — ‘the Right to Work — Izrael

single-image

Termín konání: 17.-22 února 2013

Místo konání: Acre, Izrael

Účastnice: Barbora Cinádrová

Program: EuroMED Youth

Report z projektu:  

Týden na Blízkém východě, týden na místě střetu mnohých kultur, tradic a vyznání. Jeden z nejlepších týdnů mého života v slunném Izraeli.

Ano, projekt v nejstarším městě Izraele (aspoň jak tvrdí místní) Akku je a vždy bude nezapomenutelný. Po uplynutí měsíce zpět doma jsem stále plná dojmů. Už samo téma je velmi silné, a tak i práce a jednotlivé aktivity jako byly například: semináře a přednášky na témata problému začleňování lidí se speciálními potřebami do společnosti, návštěvy centra pro tyto znevýhodněné a potom také samotný kontakt s těmito lidmi, byly velmi zajímavé a obohacující.

Setkání zástupců jednotlivých evropských zemí z Rumunska, Itálie, Slovinska, Portugalska a České republiky spolu s lidmi zastupujícími organizace z Izraele mělo za cíl vytvoření několika projektů na pomoc a postupné řešení integrace lidí se speciálními potřebami do zaměstnání. Tento úkol je problémem celé planety. Opravdu alarmující je právě v Izraeli, kde se část znevýhodněného obyvatelstva pohybuje okolo 20%. Nezisková organizace Kivunim – organizátor celého projektu se touto otázkou zabývá velmi intenzivně a její práce a výsledky jsou úžasné. Navázání kontaktu s těmito lidmi a přiblížení k této problematice se pro mě stalo velmi užitečným  a motivujícím. Z celého týdne vnikly koncepty tří společných projektů, na kterých je potřeba ještě hodně pracovat. Mnohem cennější se ale stalo navázání a následné udržování kontaktu s partnerskými organizacemi a výměna názoru, nápadů, připomínek k daným tématům týkající se práce a pomoci nějakým způsobem postiženým lidem.

Program celého projektu byl naprosto vytížený. Přes těžké soustředění v okolí začínajícího jara u moře a práci na zadaných úkolech jsme měli také několik příležitostí k turistickým návštěvám Haify, Nazarethu a Tel Avivu – což bylo skvělé! Postupem času se skupina stala stále více otevřenější a atmosféra byla jen přátelská. Myslím, že tomu přispěl velký objev hned z prvního dne setkání. Společná oblíbená věc všech zúčastněných – jídlo. Kultura stolování a samotná gastronomie v Izraeli je něco nevídaného. Hlad jsme zde opravdu nezažili, naopak! Bez místního falafelu, pity a humusu jsme si nedokázali představit jediný den.

Celý pobyt vnímám jako velkou událost, za kterou jsem nesmírně vděčná. Nepromarněná minuta a pozastavování se nad věcmi, které by měly být vykřičeny do světa – to jsou důležité věci pro mladého člověka, které chci dostávat od podobných akcí. Tato zkušenost mi ale dala mnohem více. Předčila všechny mé očekávání, smetla předsudky a udala nové cíle. Děkuji

If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together.

(an old African Proverb)

Barbora Cinádrová

Možná se ti bude líbit