Termín: 8.—15. září 2020
Místo konání: Paralia Ofriniou, Orfani, (Summer camp “Tsaf Tsouff„), Řecko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: Praxis Greece
Účastnící-se země: Kypr, Německo, Litva, Estonsko, Lotyšsko, Česká republika, Švédsko, Moldavsko, Řecko, Bulharsko
Účastníci českého týmu: Samuel Macko, Petra Plachá, Jana Fialová
Report z projektu:
Tréninkový kurz s názvem Leadership Skills for Youth se konal v termínu 8. – 15. 9. 2020 v řecké Makedonii. Epidemie COVID-19 bohužel znemožnila účast týmů z Moldavska a Švédska i několika účastníků z dalších zemí, přesto se na projektu sešlo 24 účastníků z Řecka, Kypru, Bulharska, Německa, České republiky, Estonska, Lotyšska a Litvy. Ubytování bylo situované do prostor letního kempu Tsaf Tsouf v blízkosti města Paralia Ofryniou. „Tsaf tsouf tsouf“ v řečtině symbolizuje zvuk vydávaný vlakem, čemuž odpovídala i stylizace kempu – včetně dřevěných vagonů, v nichž jsme po dobu projektu bydleli. V kempu jsme byli jedinými návštěvníky, a tak jsme veškeré zázemí včetně amfiteátru, bazénu či hřišť na basketbal a volejbal mohli bez omezení využívat jak k různorodým projektovým aktivitám, tak i v rámci volného času. Oblíbeným místem mnoha účastníků se stala blízká písečná pláž, kde jsme si kromě plavání či hraní her mohli vyzkoušet také jízdu v kánoích. Jídlo po celou dobu projektu bylo rovněž připravováno v prostorách kempu a neslo se v duchu tradiční řecké kuchyně – mohli jsme ochutnat například musaku či tzatziky.
První den projektu se nesl v duchu seznamování a abychom si znalost jmen ostatních účastníků upevnili, s nejrůznějšími hrami jsme pokračovali i ve dnech následujících. Projekt byl zaměřen na leadership, a jednou z prvních aktivit tudíž logicky bylo hledání leadera – ať již mezi reálnými osobnostmi či definováním toho ideálního, vysněného. V následujících dnech jsme vystřídali práci v malých i větších skupinách, individuální reflexe se střídaly s prezentací před plénem. Postupně jsme se tak naučili více o rétorice, zlepšili jsme se v aktivním naslouchání nebo řešení konfliktů a zjistili jsme, jak pracovat s členy týmu, kteří mají různé předpoklady. Kreativitu jsme rozvíjeli nejen při tvorbě projektových triček, ale především při hledání nových způsobů, jak ostatní seznámit s našimi návrhy řešení problému. Když nám při intenzivním programu klesala hladina energie, trenéři Olga a Panagiotis vždy přišli s vhodným energizerem, který nás nabudil k další aktivitě.
Po oficiálních vzdělávacích aktivitách jsme měli spoustu možností, jak lépe poznat ostatní účastníky i jejich kulturu. Jeden večer byl věnován tradiční Intercultural night, kdy účastníci z každé země prezentovali speciality své kuchyně. To však neplatilo pro domácí – seznámení s řeckou gastronomií a kulturou byl totiž věnován samostatný večer, při kterém jsme se (více či méně úspěšně) naučili také tančit tradiční řecké tance. Nezapomenutelné zážitky si odnášíme i z táboráku na pláži či z párty u bazénu.
Závěrečné dny tréninkového kurzu byly věnovány projektům Erasmus+. Vysvětlili jsme si rozdíly mezi výměnou mládeže a tréninkovým kurzem, dozvěděli jsme se více o možnostech Evropského sboru solidarity a vzájemně jsme si nasdíleli zkušenosti, které jsme získali jako účastníci či organizátoři podobných projektů. Na úplný závěr jsme zhodnotili všechny aspekty projektu a odhalili své tajné kamarády z hry Secret friend. Osobně si z tréninkového kurzu odnáším mnoho nových zkušeností a jsem velmi vděčná, že jsem se ho mohla zúčastnit!
Jana Fialová