Learn & Share: Entrepreneurship for Sustainable Development – Švédsko

single-image

Termín konání: 2. – 8. červenec 2017

Místo konání: Stockholm, Švédsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Tento projekt je tří-fázový. Účastníci účastnící se tohoto tréninku se mohou (ale nemusí) zúčastnit jedné z následujících výměn mládeže

  1. Social Entrepreneurship & Sustainable Development (27. srpen – 2. září 2017), kterého se zúčastní 5 účastníků.
  2. Solidarity Entrepreneurship & Sustainable Development (10.-16. září 2017), kterého se zúčastní 5 účastníků.

Více o těchto výměnách najdete v info-packu níže /zejména str. 9). Datumy jsou tam špatně, organizátoři je museli změnit na ty, které vidíte výše, kvůli dostupnosti ubytování.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastníci: Markéta Šmitová, Anička Routová, Hana Zahradníková, Petr Jirků, Pavel Vítek

Hostitelská organizace: The Organization for Poverty Alleviation and Development (OPAD)

Účastníci se země: ČR, Švédsko, Rumunsko, Litva, Řecko, Turecko, Polsko, Lotyšsko

Omrkněte video z tohoto tréninku

Report z projektu: 

Tréningový kurz pořádala švédská organizace OPAD (The Organisation for Poverty Alleviation and Development) a konal se ve Stockholmu v termínu 1. – 8. července 2017. Tématem bylo “Youth entrepreneurship for sustainability”, tedy “Podnikání mladých lidí pro udržitelnost”. Zaměřovali jsme se tedy hlavně na témata jako je udržitelný rozvoj, sociální podnikání nebo SDGs. Kromě pětičlenného českého týmu se zúčastnilo také na 30 dalších účastníků z Lotyšska, Švédska, Řecka, Turecka, Rumunska a Polska. Součástí projektu jsou i dvě výměny mládeže, které se budou konat v srpnu a září, takže cílem kurzu bylo mimo jiné to, abychom se naučili připravit a vést program pro skupinu, což budeme mít možnost v praxi využít právě na výměnách mládeže.

Sama jsem do Stockholmu dorazila kvůli ceně letenek o den předem, takže jsem měla možnost si město pořádně užít ještě před začátkem programu. Ten začal v neděli večeří, na které jsme se potkali se zbytkem českého týmu. V pondělí nás čekal nejnáročnější program, v rámci kterého jsme se dozvěděli o různých druzích programů v rámci ERASMUS+ a snažili jsme se si zapamatovat co nejvíce jmen ostatních účastníků. Večer nás pak čekala “cultural night”, kde jsme navzájem ochutnávali typické jídlo & pití z našich zemí.

V průběhu týdne jsme například připravovali a hráli divadelní skeč popisující vybraný sociání problém, ve skupinách navrhovali a prezentovali vlastní sociální firmu, učili se o cílech udržitelného rozvoje OSN nebo různých způsobech učení. V plánu byly také exkurze do několika stockholmských sociálních firem, z organizačních důvodů z nich ale nakonec sešlo. O to více času jsme měli na objevování města, skvělý venkovní bazén v hotelu a dlouhé zajímavé diskuze.

Na projektu jsem nejvíc ocenila možnost poznat Švédsko a seznámit se se spoustou zajímavých lidí, navíc mě utvrdil v tom, že bych se tématům spojeným s udržitelností chtěla věnovat i akademicky. Děkuji EYCB i organizátorům projektu za takovou příležitost :).

                                                                                                                                                                                          Anička Routová

Možná se ti bude líbit