Let’s build together! — Rumunsko

single-image

Datum konání: 18. – 30. října 2011

Místo konání: Baile Olanesti-Valcea, Rumunsko

Účastníci: Tereza Šturmová, Eva Malečková, Lenka Rejzková, Martina Vyplašilová

Věkový limit: 16-28 let

Finanční podmínky: Organizátoři proplatí 70% cestovních nákladů do výše 220 euro. Jídlo, ubytování a aktivity jsou zcela v režiji organizátorů a účastníci za ně neplatí.

Report: 

Téma projektu byla participační demokracie.

Bydleli jsme v hotelu, kde jsme si mohli vybrat pokoje po dvou nebo po třech. Veškeré aktivity se odehrávaly v prostorách projektu. První dny jsme se zabývali tím, co je participační demokracie a stanovili jsme si pravidla, která jsme museli po dobu projektu dodržovat (samozřejmě se ale našli i takoví, kteří se pravidly moc neřídili J). Jeden den nám zabralo představování  demokratických systémů v jednotlivých zemích. To bylo opravdu zajímavé, protože jsme se dozvěděli spoustu věcí, o kterých jsme předtím neměli ani ponětí. Po tom přišlo na řadu vytváření tzv. ideal villages. Vytvořili jsme skupinky po 6 (namixované národnosti) a po dobou dvou dnů jsme budovali náš ideál J Po té jsme náše výtvory prezentovali před ostatními. Poslední akcí bylo tzv. forum theatre, což je odlišní druh divadla. Téma se většinou týká drog, diskriminace a nebo korupce. Divadlo se hraje například na ulici, náměstí – prostě na veřejném místě. Náhodné publikum, které příběh sleduje, může do děje zasáhnout a trochu ho pozměnit tak, aby děj skončil dobře. Také jsme navštívili starostu města Baile-Olanesti a starostu města Rm Valcea.  Měli jsme možnost  zeptat se jich na cokoli co jsme chtěli.

Ve volnu jsme se procházeli po městě, společně jsme navštívili solný důl, dvakrát jsme měli „rozchod“ v Rm Valcea. Projekt jsme si opravdu užili!

Možná se ti bude líbit