Termín konání: 29. září – 7. října 2013
Místo konání: Chernivtsi, Ukrajina
Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz
Účastníci: Martin Beneš, Barbora Cinádrová
Účastnící se země: Gruzie, Česká republika, Moldavsko, Rumunsko, Itálie, Španělsko, Portugalsko
Report z projektu:
Na přelomu září a října jsme se já a má krásná kámoška, Bára Cinádrová, jakožto účastníci, odebrali na nezapomenutelný projekt na Ukrajině o velmi rozporuplném tématu, a to o LGBT komunitě. Název, a také heslo celého projektu znělo jasně – Together against discrimination!
Po téměř 17 hodinové cestě autobusem z Brna jsme byli vyhozeni na rušném autobusovém nádraží v trochu ponurém ukrajinském městě Černovice, ze které můžete za slabou hodinu překročit jak hranice s Moldávií, tak hranice s Rumunskem. Za necelých 30 minut už jsme seděli spolu s některými dalšími účastníky projektu v kanceláři neziskovky PORA, tedy báječných, obětavých a neskutečně schopných organizátorů celé výměny, kteří nás po vřelém seznámení provedli městem. Avšak i těchto pár hodin „exkurze“ uteklo jako voda a my jsme mířili, tentokrát už v kompletní sestavě všech účastníků, polorozpadlým autobusem z dob sovětských, po temné lesní silnici k naší „základně“, kde se mělo v následujících 8 dnech vše odehrát. Po chvíli už jsme obdivovali malebný žlutý zámek alias přenádherný hotel, který se tyčil, kdesi v horách na okraji malé ukrajinské vesničky.
Následoval den č. 1 aka den seznamování s ostatními – nechyběly teambuildingové hry, „icebreakry“ a samozřejmě name games, při kterých jsem osobně já zjistil, že není vždy dobré dát na první dojem, a že celý týden nejspíš strávím v multikulturním kolektivu skvělých lidí z různých částí světa. A skutečně, stalo se! V nadcházejících dnech se z nás všech stali báječní kamarádi. O to bylo pro všechny snazší prezentovat před ostatními nejrůznější postery, závěry z debat, informace o našich zemích nebo nové nápady ohledně celé problematiky, a to i přes jazykovou bariéru některých.
Jak jsem se již zmínil, téma celé výměny bylo skutečně velmi zajímavé a více než rozporuplné, což je také důvodem proč jsme oba dva měli výbornou možnost být u zajímavých debat nebo někdy až ostrých jazykových přestřelek, které většinou nenechali nikoho chladným.
Ale abych přešel k tomu hlavnímu, naším hlavním úkolem bylo dát hlavy dohromady a vymyslet několik efektivních řešení, jak zlepšit situaci ohledně LGBT komunity (tedy komunity leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob), a snad také, jak bojovat proti diskriminaci této menšiny. Myslím, že jsme skutečně přišli na pár skvělých nápadů, ale osobně se domnívám, že nejcennějších výsledků celého projektu bylo jen několik.
1, Jakési „vyškolení“ pro „nedotčené“ účastníky – Někteří z nás (domnívám se, že především my dva) jsme o problematice neměli takové povědomí, jako jiní, což se velmi rychle změnilo (samozřejmě k lepšímu!)
2, Povědomí o rozporu —- pravoslavná církev VS. LGBT komunita —- a především otřesná situace v Gruzii – Myslím, že ted budu mluvit za celý tým (at už jsou to Španělé, Portugalci, Italové nebo Češi). Nikdo z nás západo-jiho-středoevropských účastníků snad ani neměl tušení, jak strašná je situace ve Východní Evropě a na Kavkaze. Být gayem či lesbou v Gruzii je životu nebezpečné, což nám dokázali gruzínští účastníci, kteří museli častokrát sami bojovat o život a důstojnost ve své vlastní zemi. Je velmi silné si vzpomenout na jejich vyprávění a historky, u kterých jsme dokázali v slzách (skutečně v slzách!!!!) sedět hodiny a hodiny s otevřenými ústy. Každopádně doufám, že celý projekt odstartuje, alespon jakési snahy nás zúčastněných změnit něco k lepšímu!!!!
3, Noví hustí kámoši – Jak už to tak na projektech bývá, (ted se budu opakovat) poznali jsem neskutečné lidi a opravdu výborné kamarády, které v blízké budoucnosti snad ještě uvidíme.
4, „Takhle má vypadat dobrej projekt“ aka nejlepší organizace za mých posledních několik projektů – A skutečně. Kristina a Nazar, hodní, milí, kamarádští a úžasní kápové celé výměny z ukrajinské neziskovky PORA, nás neskutečně ohromili propracovaností celého programu. Taky celé zázemí, at už strava, doprava či ubytování – vše bylo dokonalé. Výborná inspirace pro budoucí organizátory!
5, KAPUSTA rules!!!!! – Pokud někdy zavítáte na malebnou Ukrajinu, připravte se, že zelímu evryvér (ukr. kapusta) se nevyhnete. Seznámili jsme se vlastně s jakýmsi zelným procesem od prvních dnů, kdy nám zelí nepřišlo nic moc, přes dny, kdy jsem si začali pomalu zvykat, až ke dnům, kdy jsme si bez zelí nedokázali představit ani čaj o páté. Pro milovníky této zeleniny je Ukrajina rájem!
Je těžké vše shrnout do poslední věty, která by měla čtenáři vyrazit dech. Naštěstí bylo výstupem celé výměny okouzlující video, které jasně dokomentuje, jak náramně jsme si celý týden užili ——-) http://www.youtube.
Martin Beneš