Look. We have magical hands — Turecko

single-image

Místo konání: Çorum, Turecko

Termín konání: 5. – 12. listopadu 2012

Účastníci: Tereza Jana Šturmová, Lenka Štěpánová, Martina Vyplašilová, Iveta Tomášková, Martin Struška

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Report z projektu:

 Naše cesta začala v Brně odjezdem autobusem do Vídně, kde jsem poprvé poznal všechny členy svého týmu. Z Vídně jsme odlétali do Istanbulu, kde jsme se přepravili na autobusové nádraží (sraz všech týmů). Vše proběhlo bez problému, protože Lenka již byla v Istanbulu, tak se na letišti lehce orientovala. Následovala únavná 10 hodinová cesta do Çorumu, autobus byl luxusně vybaven, tak se to dalo přežít, díky ti Kamile Koci. V ranních hodinách jsme dorazili do Çorumu odkud jsme přejeli do našeho městečka Iskilip. Co se týče ubytování? Nebylo nijak luxusní, ale bylo nám vysvětleno, že jsme dostali na projekt malé dotace. První dny jsme měli problémy se zimou, ale 3 den začali topit, tak už bylo vše v pořádku. Strava byla každý den stejná, ale byla dobrá. Podařilo se našemu vedoucímu (Omerovi) domluvit se starostou Iskilipu ochutnat tradiční pokrm, který je velice drahý a vaří se pouze v příležitostech svateb, nebo městských oslav. Pokrm se vaří ve velkých kotlech a jedna porce je pro 120 lidí a musí se vařit minimálně 12 hodin. Jeho název je Iskilip Dolmasi.

Samotný program byl dobře vymyšlený. Nejdříve se seznámili s ostatními účastníky, hráli jsme hry na zapamatování jmen. Další hry byly podobě energizers. 

Workshop byl každý den vyhrazen pro jednu zemi a ta prezentovala svoje zvyklosti a ruční práce. Bylo to velice zajímavé poznat, co dělají ostatní národy. 

Intercultural nights byl večerní program, na který jsem se těšil vždy celý den. Každá země si připravila prezentaci své zemi z jiného pohledu a tak byl každý večer odlišný a vždy zábavný. Dále následoval raut s tradičním národním pokrmem. 

Třetí den jsme jeli na výlet do Çorumu, kde jsme navštívili místní školu. Po prohlídce nás odvezli do centra města, kde jsme měli čas na nákupy. 

Poslední den jsme měli celý den na prohlídku Istanbulu, navštívili jsme největší mešitu Sultanahmet a dále se byli podívat u moře a na Gran bazaru. 

Organizátoři si zaslouží velké uznání, neměli chybu. Za týden se z nás všech stal dobrý kolektiv a určitě bych se rád se všemi setkal na dalším projektu. Získali jsme nové zkušenosti. Osobně jsem si projekt velice užil a získal mnoho nových poznatků. 

Martin Struška

Možná se ti bude líbit