Lost in Translation — Španělsko

single-image

Program a akce: program Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Puente Genil (Cordoba), Španělsko

Termín konání: 9.—18. listopad 2021

Pro více informací si prosím přečtěte info-pack. 

Účastnící se země: Španělsko, ČR, Albánie, Rumunsko, Srbsko

Hostitelská organizace: ASOCIACIÓN EUROPA 2020

Český tým: Marie Zatloukalová (GL), Meeri Jürgenson, Markéta Válková, Michal Páťal, Natálie Sikorová, Pavel Kurzysz

Fotografie, videa a celý report z projektu: zde

Report z projektu: 

Je 9. listopadu a do španělského městečka Puente Genil se sjíždí rozmanitá skupinka mladých lidí z pěti států Evropy; ČR, Španělska, Srbska, Albánie a Rumunska. Koná se tu desetidenní Erasmus projekt Lost in Translation, pořádaný organizací ASOCIACIÓN EUROPA 2020. Projekt je zaměřen především na téma migrace. Je na to i skvěle situován, neboť městečko Puente Genil se nachází na jihu Španělska, kam často směřují uprchlíci snažící se dostat z Afriky. Téma migrace tedy této oblasti není nijak cizí, naopak tvoří část společenského života. 

Po příjezdu jsme seznámeni s místem, kde jsme ubytovaní, a s tamními pravidly. Sdílíme pokoje po čtyřech, různě namíchání mezi národy. Den příjezdu i první oficiální den programu je věnován aktivitám, které mají mezi námi probořit ledy a seznámit nás mezi sebou. Aktivity snažící se nás více spřátelit pak pokračují celý zbytek projektu vždy k večeru, kdy je naplánován například společný bowling, hraní binga, klání v Mario Car, společný večer Evropa má talent, nebo návštěva nočního města, kdy nám účastníci projektu z řad místních ukazují společenský život v Puente Genil. 

Přes den jsme více zasvěcení do tématu migrace. Jsou nám zadávány aktivity, které nás mají více přiblížit k myšlení migrantů, představit nám jejich podmínky a čím si procházejí. Třetí den máme možnost navštívit prostory organizace v Puente Genil, která se zabývá evidencí a začleňováním uprchlíků do běžného života. Poté nás čeká prohlídka Červeného kříže, kde přímo můžeme vidět, kde jsou uprchlíci ubytováni, v jakých prostorách se mohou pohybovat, jaké možnosti jim jsou nabídnuty. Členové Červeného kříže nám vysvětlují, jak funguje tamní systém a jak mohou nově příchozí získat španělské dokumenty. 

Kromě tématu migrace je projekt zaměřen i na propojení mladých lidí napříč různými národy a vyvrácení možných předsudků či stereotypů. V národnostně různě rozdělených skupinkách mezi sebou řešíme témata spojená s našimi zeměmi, porovnáváme naše národy, politickou a sociální situaci. Organizátoři se snaží do našich aktivit často zapojit i tamní mladé lidi, aby tak také okusili diverzitu naší multikulturní skupiny. 

Jsme blíže seznámeni s propojeností médií a tématu migrace. Řešíme, jak média mohou ovlivňovat naše názory, sdílíme mezi sebou, jak jsou menšiny prezentováni v médiích jednotlivých států. Sami jsme často požádání, abychom vytvořili nějaké video (například z návštěvy Červeného kříže) nebo fotografie vystihující určitý aspekt migrace. 

Sedmý den nás čeká společná návštěva nedalekého multikulturního města Córdoba. Zde míříme do Regional Institute of Youth, které se věnuje práci s mladými lidmi.

Den před odjezdem nás pak čeká intercultural afternoon, kde máme šanci poznat zase o něco blíže ostatní zúčastněné národy a zároveň trochu představit i ten náš.

18. listopadu, desátý den výměny, projekt končí a je na čase se vrátit domů. Děkuji sending organization EYCB Břeclav za možnost se projektu zúčastnit.

                                                                                                                                                    Markéta Válková

Možná se ti bude líbit