Love Earth — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Rabo de Peixe, Azorské ostrovy, Portugalsko

Termín konání: 16.—23. březen 2023

Český tým: Magdalena Blažková (GL), Šárka Koudelková, Natálie Protivánková, Žofia Juricová, Adam Vedmoch, Jonáš Müller

Přečtete si prosím info-pack. 

Hostitelská organizace: Associação Pro Active Azores PAA

Report z projektu:

Projekt Love Earth se konal na malebných Azorských ostrovech, a to ve vesničce Rabo de Peixe (Rybí Ocas) ve dnech 16. – 23. března. Projektu se účastnilo 30 lidí – 6 z Rumunska, Itálie, Řecka, Chorvatska a Česka.

Organizace celého projektu neměla chybu. Počasí na Azorech je velmi zrádné a mění se co 20 minut, ovšem to nebyl problém pro naše organizátory. Když nebylo hezky a měli jsme naplánované venkovní aktivity, v okamžiku měli vymyšlený jiný plán.

Program byl zaměřen hlavně na záchranu oceánů. V průběhu projektu jsme měli vyhrazený čas na práci, kterou nám zadali (Save the Oceans). Za úkol jsme měli vytvořit všeobecný manuál, jak neznečišťovat oceány a internetovou kampaň. Pracovali jsme ve čtyřech týmech obklopeni majestátní florou ostrovů. Na konci projektu měla každá skupina prezentovat to, co vytvořila a obeznámit tak ostatní s jejich prací. Měli jsme také tu možnost zjistit, jak je to v jiných zemích se znečištěním a co přímořské státy podnikají pro záchranu mořského ekosystému. Jenom jsem se musel pozastavit nad jednou věcí. Proč je Česká republika zapojená v projektu na záchranu oceánů, když nemá moře?

Den příletu byl nejspíš největší šok. Netušil jsem, že kus kamene uprostřed oceánu může vypadat tak nádherně. Na letišti nás vyzvedl jeden z organizátorů Ricky a odvezl nás na ubytování. Součástí areálu byl bazén a velká zahrada s banánovníky, kde jsme měli ranní „energizer games“ a kam jsme měli volný přistup v průběhu dne.

První den na Azorech byl v duchu seznamování. Obeznámili nás s plánem projektu a formou her jsme se seznámili i mezi sebou. Na večer byla v programu Intercultural night, kde každý národ prezentoval svoje pokrmy a tradice. Následující den jsme měli v plánu úklid pláže. Některým se do toho moc nechtělo, ale za odměnu jsme se mohli vykoupat v ledovém Atlantském oceánu. Zbyl nám čas pro nafocení fotek a pro rychlou návštěvu nedalekého městečka. Den před odletem nás čekalo poznávání ostrova. Ráno jsme se koupali v termálech, kde tekoucí láva ohřívala vodu nad ní. Poté jsme zamířili k vnitrozemním jezerům v kráteru vyhaslé sopky a k opuštěnému pětihvězdičkovému hotelu s úžasnými výhledy na ně. Den jsme zakončili návštěvou gejsírů s opravdu hrozivým smradem a ochutnávkou přírodních sirných a železitých pramenů.

Celkově jsem naprosto spokojen. Dokonce i sami organizátoři nám nabídli, že pokud přiletíme v budoucnu do Portugalska, rozhodně se jim máme ozvat. Obrigado.

Adam Vedmoch

______________________________________

Během 16.-23. března se konal pod záštitou organizace Pro Active Azores v rámci programu Erasmus+ projekt “Love Earth”. Účastnilo se ho 36 účastníků ze šesti zemí (Rumunsko, Řecko, Itálie, Česko, Chorvatsko, Portugalsko). 

Naši zdlouhavou cestu jsme začali společným střetnutím v Brně, odkud jsme jeli na letiště do Vídně. Následně nás čekal let do Ponta Delgada s přestupem v Lisabonu. Ubytování bylo v souladu s tématem projektu, ačkoli je nositelem vícero ocenění v kategorii udržitelnosti. Potěšil nás také vysoký počet koček, které s námi bydleli.

První den se soustředil primárně na navazování nových vztahů skrz icebreakery. Programem nás provázeli facilitátoři z Portugalska, hlavně Ricky a Miguel. Hlavním vzdělávacím komponentem celého týdne byli tzv. “Save the Ocean” skupiny, které pracovali na čtyřech různých cílech. Výsledkem byl manuál s tipy na prevenci a remediaci mořského znečištění, plán diseminace a založení konta na Instagramu a TikToku na šíření osvěty o mořském znečištění. 

Kromě toho jsme ale měli dost volného času na objevování okolí Quinta Santana a na socializaci. Navzdory tomu, že nám čas od času sychravé počasí překazilo plány, vyzkoušelo několik účastníků lokální bazén nebo i koupání v Atlantickém oceáně. Pláž jsme ale hlavně navštívili, abychom ji společně uklidili.

Na přednášcích jsme probírali i jiná evropská témata jako Sustainable Development Goals (cíle udržitelného rozvoje). Na tyto témata jsme diskutovali interaktivním spůsobem – měli jsme třeba za úkol donést objekt, který si asociujeme s daným cílem Evropské unie a odůvodnit, co pro nás tento cíl znamená.

Samozřejmě nesměli chybět kulturní večery, kde jsme naši českou kulturu odprezentovali dobrou hudbou, tradičními sladkostmi, vlastnoručně udělanými bramborákmi a v neposledném radě s domácí slivovicí, “hašlerkovicí” a Becherovkou. 

Jedna z mých oblíbených osobných zkušeností, které jsem nadobudla díky objevování okolí ve volném čase, byla procházka po nejbližší vesnici Rabo de Peixe, kde jsme procházeli kolem čtvrti, která údajně nebyla moc bezpečná. Já jsem ale byla fascinovaná unikátním životním stylem místních azorčanů, který bych jinak nikdy neobjevila. Speciální byl taky poslední den projektu – malá celodenní výprava po západní straně ostrovu. Za tenhle den jsem nejvíc vděčná, ačkoli naši organizátoři investovali nejvíc peněz, energie a času do tohoto cestování čtyřmi bílými dodávkami. Ztratili jsme se sice vícekrát, než bychom chtěli, ale zato jsme stihli projít čtyři nejmalebnější vyhlídky a obědvat přímo na jedné z nich – u jezer Sete Cidades.

Evropské centrum mládeže Břeclav dělá obrovský kus roboty s odhodláním poslat české účastníky do středu Atlantického oceánu na tak dlouhý čas, a já jsem jim nekonečně vděčná za tuto příležitost. O to vděčnější jsem z pozice rodilé Slovenky žijící na Slovensku, která tolik příležitostí vycestovat za projektem běžně nedostane. Jak už je to ve zvyku, budu se těšit na každý další projekt spoluorganizovaný právě EYCB.

Žofia Anna Juricová

Možná se ti bude líbit