Mens Sana — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Giovinazzo, Itálie

Termín konání: 19.—26. září 2023

Český tým: 5 účastníků + 1 group leader 

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Associazione InCo – Interculturalità & Comunicazione

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Mens Sana byl zaměřen na téma MENTAL HEALTH & WELLBEING, se konal v Itálii v malebném městečku Giovinazzo. V termínu od 19.09.2023 do 26.09.2023

Tohoto projektu se celkem účastnilo 36 účastníků z 6 zemí světa. A to z České republiky, Slovenska, Slovinska, Moldavska, Itálie a Španělska. Co se týče organizační stránky, tak celý tento projekt zaštitovala Italská organizace Associazione InCo Molfetta APS.

Tento projekt byl zejména zaměřen na téma MENTAL HEALTH & WELLBEING. Velkou část aktivit na tomto projektu, tvořili samotní účastníci, kteří byli ve velké míře zapojováni do všech možných aktivit ve vytváření tohoto projektu. Každá země měla svůj vyhrazený čas na vlastní workshopy, na téma duševního zdraví. Díky tomuto přístupu si všichni účastníci mohli vyzkoušet workshopy jak ze strany tvůrce workshopů, tak ze strany účastníka. Během celého týdne se účastníci také vystřídali po malých skupinkách v kuchyni, kdy vařili pokrmy za pomoci italské šéfkuchařky pro ostatní účastníky projektu. Dále byl pro účastníky také připraven workshop na výrobu domácích těstovin za pomoci zkušených šéfkuchařů. Kromě účastnění se na všech možných aktivitách během tohoto týdne, jsme měli také dostatek prostoru k tomu užívat si volné chvíle na pobřeží a v moři, které jsme měli pouhých 50 metrů od našeho místa ubytování. Dále jsme také měli možnost vyrazit na celodenní výlet do vedlejšího města Barletta, kde jsme měli možnost workshopů na pláži s následnou prohlídkou tohoto krásného města. 

Velkým zážitkem pro většinu účastníků a nejen jich, byl flashmob v Giovinazzu, který měl velký úspěch. Naším úkolem bylo vytvoření transparentů s krátkými vzkazy ostatním na téma duševního zdraví, které jsme chtěli předat dále světu. Následně jsme se s těmito vzkazy objevili na hlavním náměstím a ostatních místech, kde jsme jen tiše seděli a lidé kolem nás procházeli, zastavovali se a měli možnost se zamyslet nad našimi myšlenkami a vzkazy a něco si z nich odnést do vlastního života. Tato aktivita sklidila velký úspěch mezi místními obyvateli, kterým se to velice líbilo. 

Po večerech jsme měli intercultural nights, kdy se nám jednotlivé země představovaly s jejich tradicemi, pokrmy, zvyky a s jejich národní hudbou. Po kterých většinou následovalo karaoke, tancování, nebo dlouhé debaty do ranních hodin u moře či v prostorech našeho areálu. 

Celkově se tento projekt velice podařil, všechny země měli kvalitně připravené a propracované workshopy, z kterých si každý něco mohl odnést. Dále také jsme měli dostatek času na to poznat okolí, místní kulturu a zejména výbornou kuchyni. Vznikla opět nová krásná přátelství mezi různými národy a z tohoto projektu si odnášíme velké množství vzpomínek a krásných zážitků. 

Martin

Možná se ti bude líbit