Mind Your Body — Francie

single-image

Termín konání: 18.-28. září 2018

Místo konání: Ganties, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack  a stránky které vznikly během tohoto projektu o tématu tohoto tréninkového kurzu: https://mindfulyouthwork.wixsite.com/mindful & https://www.facebook.com/MindfulnessinYouthWork

Účastníci: Andrej Dobeš (trenér), Zuzana Kovaříková, Matěj Valenta, Ondřej Hrdý, Hana Kovačicová, Tereza Luňáková

Hostitelská organizace: SOL Afrika

Účastnící se země: France, Estonia, Italy, Macedonia, Czech Republic, Romania, Cyprus and Poland

Report z projektu:   

Tréninkový kurz Mind your body se odehrával ve dnech 18.-28.9.2018 v malé vesničce Ganties na jihu Francie, asi 30 kilometrů od španělských hranic a hodinku jízdy autem od Toulouse. Organizace proběhla v česko-kypersko-makedonské spolupráci, kterou jako celek zastřešovala francouzská SolAfrika. Účastníci se sjeli z různých koutů Evropy a mimo Francouzů se zde sešli lidé reprezentující Estonsko, Makedonii, Kypr, Polsko, Rumunsko, Itálii a nejpočetnější skupina Česko. Ubytovaní jsme byli v jednom dvoupatrovém domě ve společných pokojích a vaření si vzala na starost Julie ze SolAfriky. Program se převážně odehrával venku, pokud to počasí dovolilo, a to nejen ve vesničce, ale i u nedalekého horského jezera, na horách nebo v Toulouse.

První dopoledne se neslo v duchu poznávání jmen ostatních účastníků a vyplňování „facebookových profilů“ na papír, které zůstaly do konce projektu vyvěšené v jídelně a každý, kdo chtěl, mohl trochu lépe poznat ostatní, jejich zájmy a nějaké základní informace. Po obědě si Andrej odbyl jedinou oficiální prezentaci na projektu, když nám představil program a zbytek odpoledne vyplnily teambuildingové aktivity. Celý den potom uzavřel skvělý francouzský večer.

Druhý den dopoledne přišla místní lektorka alternativního pohybu Anqelique, která nám pořádně protáhla těla během dvou hodinových sessions. První byla zaměřena na individuální poznávání naší pohyblivosti a druhá na týmovou spolupráci. Pro zklidnění jsme po obědě začali meditací a přes Body scanning se dostali až k Body mapingu, kdy jsme měli vyjádřit naše já na arch papíru. Večer byl opět ve znamení poznávání nových kultur, tentokrát se však na programu podílely všechny účastnické země kromě Francie. Každá národnost dostala jiný úkol, který měla poté přede všemi představit. Česká republika si vylosovala předvedení národního tance, Kypr seznámení se stereotypy, Polsko kvíz,…

Třetí den podvědomě ubíhal v klidném duchu, ranní Tai Chi, energetická masáž a meditace. Po obědě jsme nechali průběh naší kreativitě při vyrábění journalu z různými způsoby, převážně pomocí koláží a malby. Večerní program si vzal na starost Danny, který připravil vyčerpávající taneční a pohybové cvičení trvající tři hodiny, které ač bylo dobrovolné, mělo téměř 100% účast. Andrej správně odhadl, že Danny nás úplně vyřídí, a proto vypustil ranní program a nechal nám volno, po kterém jsme se velmi pomalu posbírali a vyrazili do Toulouse, kde zrovna probíhal Brass festival. Během tohoto jednodenního festivalu můžete různě po městě potkat výstředně oblečené kapely hrající přímo na ulici. Večer se pak všichni shromáždí v místním parku, kde postupně hrají na pódiu. Z ohlasů ostatních účastníků bylo vidět, že většina si tento festival a převážně závěrečné koncerty velmi užila.

Po této vysilující noci následovalo další volné ráno a pozdně dopolední odjezd k horskému jezeru, kde proběhl společný piknik, koupání a poté aktivity, při kterých jsme poznávali okolí pomocí všech smyslů kromě zraku. Odpočinkový den zakončila poklidná grilovačka u nás před domem. Den poté se naše skupina rozdělila na dvě poloviny, jedna strávila první session se Zuzkou na semináři o léčivých bylinách a druhá s Káťou na přednášce o emocionální inteligenci. Po obědě následoval divadelní workshop s Marií, který se v oblíbenosti také zařadil na vrchol projektových aktivit.

Další den už jsme se zaměřili na výstup tohoto projektu – organizování dne pro děti z místní školy. Po ranní taneční rozcvičce od Dannyho jsme se vrhli na přípravu a předvedení tohoto programu v rámci naší skupiny. Děti (alespoň z naší skupiny) byly úplně zlaté a i když se občas styděly, tak se snažily co nejlépe spolupracovat a myslím, že obě strany si toto dopoledne skvěle užily. Odpoledne nás Andrej a Julie za odměnu vyvezli na výlet do hor, kde se nám na úplném vrcholku otevřel nádherný výhled na Pyrenejské pohoří.

Poslední den projektu se vyřídily klasické záležitosti, trochu se poplakalo a proběhlo skvělé, i když krátké rozloučení, protože český a polský tým musel odjet ve 12 v noci na letiště.

Za český tým bych chtěl velice poděkovat Andrejovi, Zuzce, Kačce, Marii, Julii, SolAfrice, samozřejmě EYCB a všem, kdo se na tomto projektu podíleli a pomohli ho uskutečnit. 

Mates Valenta

Možná se ti bude líbit