Termín konání: 20.-30. červen 2017
Místo konání: Cadalen, Francie
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Prosím přečtete si Mixabilities shrnutí, infopack a aktivity. Pročtěte si také projektovou brožurku.
Účastníci: Radek Brázdil, Zuzana Fišerová, Petra Bubeníčková, Kateřina Tomanová
Group leader: Alžběta Vicianová
Hostitelská organizace: SolAfrika
Účastníci se země: ČR, Francie, Španělsko, Slovinsko, Estonsko
Report z projektu:
Projekt s názvem Mix Abilities, který pořádala organizace Sol Afrika, se konal 20. – 30.6.2017 ve Francii v blízkosti městečka Cadalen. Většina z nás letěla z České republiky do Toulouse, nejbližšího velkoměsta. Odtud jsme se vydali vlakem do Gaillac, kde nás organizátoři vyzvedli autem. Na projektu se sešli účastníci z České republiky, Francie, Španělska, Slovinska a Estonska. Z pořádající organizace Sol Afrika zde byly tři zkušené organizátorky – Adel, Lisa a Maeva.
Prostředí bylo velice příjemné, byli jsme ubytování v nově zrekonstruované a přestavěné stodole, kterou obklopovaly lány obilí. Zde stály dvě budovy – jedna větší, ve které jsme byli ubytovaní v pokojích po cca 7-8 lidech, a druhá menší, která sloužila jako jídelna a zároveň jako místnost pro společné aktivity a kulturní večery.
V kuchyni jsme hospodařili především sami. Snídaně byla celý týden ve stejném duchu – chléb, cereálie, mléko, máslo, marmeláda a plejáda francouzských sýrů. Oběd býval většinou lehký – kuskus, rýže či těstoviny. Šlo především o bio produkty či potraviny od místních farmářů. Večeře jsme vařili sami, s výjimkou několika málo příležitostí, když jsme vzali chléb, ovoce a další potraviny a šli jsme na piknik. Organizátorky nás krom pikniku také vzaly na velice zajímavá místa v okolí. První z nich bylo místo v nedalekém Albi, kde se konal letní festival, další byl v Rabastens, kam jsme se vyrazili vykoupat a prohlédnout si okolí.
V průběhu projektu jsme se zabývali tématem diskriminace a diskutovali jsme i o stereotypech a předsudcích. V tomto duchu se nesly i aktivity, do kterých jsme se během jednotlivých dní zapojily. Značnou část programu tvořilo představení principu Forum Theater s nacvičováním několika scének, spojených právě s problematikou diskriminace postižených osob. Následně jsme navštívili i místní základní školu. Ve čtyřech skupinách jsme společně předvedli představení na téma diskriminace a postižení. Následně proběhla diskuze s dětmi ze školy a hraní kolektivních her.
Součástí programu tohoto projektu byly i taneční a hudební aktivity. Šlo především o africké tance, které nás učila místní lektorka Chantal. Měli jsme také možnost naučit se tanec ve znakovém jazyce pod vedením zkušené choreografky. Také jsme se naučili používat speciální pomůcku joelette pro hendikepované, která jim usnadňuje pohyb v přírodě a při trekování. Během jednoho odpoledne jsme sami podnikli krátkou túru a manipulaci s touto pomůckou si vyzkoušeli.
Každý večer byl kulturním zážitkem, každý večer byl kulturní večer jiné národnosti a v rámci jednotlivých skupin každý uvařil typickou kuchyni a připravil krátkou prezentaci o svém kraji. Dozvěděli jsme se hodně nových zajímavých informací. Velmi zajímavou prezentaci připravili např. zástupci slovinského týmu. Ten byl tvořen celkem 5 účastníky – třemi studenty s mentálním postižením ze speciální školy a dvěma lektorkami, které je doprovázely. Večer nám zpříjemnili chutnou večeří a informovali nás o vzdělávacím zařízení, ve kterém pracují.
Celý projekt plynul velmi rychle a den poslední byl ve znamení loučení. Všichni jsme rozloučili za popěvku v africkém stylu, který jsme si během projektu oblíbili. Český tým odlétal 30.6., ovšem v rozdílných časech. Někteří letěli z Toulouse do Brna přes Londýn, jiní přímým spojem do Prahy, někteří zase do Berlína. Všichni jsme se v pořádku vrátili do svých domovů plní dojmů a nových zkušeností. Za to vše patří organizátorům velké díky.
Kateřina Tomanová