MythBusters — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Murzasichle-Zakopane, Taterské hory, Polsko

Termín konání: 5.—13. říjen 2023

Český tým: 3 účastníci

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Youth for Sustainable Development Association

Report z projektu:

Projekt Myth busters se konal 5. až 13. října 2023 v malé vesničce Murzasichle nedaleko slavného horského městečka Zakopane v nádherném okolí Polských Tater. 

Celkem se projektu zúčastnilo něco okolo 35 lidí z České republiky, Polska, Španělska, Itálie, Řecka, Turecka, Srbska a Severní Makedonie. Celý projekt vytvořila a organizovala rumunská organizace ATDD. Vše se odehrávalo v malebné chatě s wellness.

 
Celý projekt byl zacílen na mýty a dezinformace, konkrétně jak je rozpoznat, na co si dávat pozor, jak s nimi bojovat a jak v tomto tématu vzdělávat další lidi. Toto téma se projektem táhlo od samého začátku a bylo završeno ve formě několika společně vytvořených projektů. Po náročném týdnu plném zdokonalování v tomto tématu se nám společně povedlo vytvořit několikastránkovou brožuru jako takový manuál nebo tahák na boj s dezinformacemi. To však nebylo vše, protože druhá polovina pracovala na velmi povedené deskové hře ve stylu slavné hry monopoly, ve které člověk musí rozdělovat informace podle jejich druhů a rozdělovat fakty od názorů. 
 
Všechny lekce byly velmi nápaditě rozdělené mezi praxi a teorii z čehož teorie byla rychlá stručná a výstižná, takže nestihla nudit, zatímco praxe byla většinou velmi zajímavá a zábavná práce v týmech. Dny aktivitami byly naplněné až po okraj, člověk skoro neměl volný čas, ale zároveň se vůbec nenudil a v pokaždé měnících se skupinkách měl možnost poznat téměř všechny lidi z celého projektu více do hloubky. Kromě závěrečných výtvorů se nám ještě povedlo vytvořit 4 edukativní, ale zároveň vtipná videa. 
 
Kromě samotného programu jsme měli ve volném čase možnost využívat obrovské společenské prostory, ve kterých se nacházelo wellness s vířivkou a saunou, stolní tenis, kulečník a nebo stolní fotbálek. V daném ubytování také nechybělo perfektní jídlo v rozmanité kombinaci polsko-ukrajinské kuchyně. 3 z večerů pak byly zakončeny kulturní nocí několika ze zúčastněných zemí. Tyto noci se pak často proměnily v hudební party až do rána. Jednou bohužel na návštěvu dorazila i polská policie, ale vše bylo vyřešeno v naprostém klidu. 
 
Vzhledem k tomu, že se jednalo o můj první projekt, mě provázely obavy a strach. Tyto emoce se po konci celého projektu změnily v obrovský smutek, že musím opustit tak super lidi a tak super místo. Velké díky patří Dragošovi a Kosmovi z hostitelské organizace, protože všechno bylo vytvořeno a exekuováno na jedničku. Všechno uteklo tak rychle, že v člověku stále proudí mix emocí. Z projektu si kromě nových znalostí odvážím nová přátelství po celé Evropě a už teď jsme s několika lidmi domluvení, že se znovu uvidíme. 
 
Za mě naprosto perfektní kombinace zábavy a edukace. Jediné čeho si člověk během projektu moc neužil byl spánek. Hlavním důvodem ale bylo to, že člověk o to prostě nechtěl přijít. 
 
Petr

Možná se ti bude líbit