MythBusters — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Murzasichle-Zakopane, Taterské hory, Polsko

Termín konání: 5.—13. říjen 2023

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Youth for Sustainable Development Association

Popis projektu:

Critical thinking is one of the most valuable future skills in the context of nowadays intense digitalization of the societies. Youngsters around Europe are in the front line when it comes to exposure to fake news and disinformation. According to Eurostat, 83% of the population in EU considers that disinformation represents a danger to the societies and democracies. Identifying and tackling disinformation goes hand in hand with the critical thinking skill. One cannot exist without the other.

Myths vs. facts

A particular challenging aspect of the disinformation is represented by a niche area: MYTHS. We are all aware of certain myths related to a certain region or country. Myths are usually a “predefined common understanding” on a certain topic / region/population. Myths are sometimes funny and make us smile. However, myths are just on the borderline towards stereotypes, prejudice and discrimination. 

Mythbusters training course will carry the participants through various sides of the critical thinking area, by focusing on myths in Europe. During the training we will have a clear understanding on how to identify, deal and tackle myths. We will have the necessary competences to draw the line between funny myths and harmful ones, with potential to lead to stereotypes and  discrimination.

Participants‘ profile:

  • Participating countries: Spain, Italy, Greece, North Macedonia, Poland, Czech Republic, Latvia, Turkey and Romania
  • No age limit for participants
  • Gender balance is recommended
  • Willing to improve skills in the field of critical thinking
  • Minimum level of English – B2
  • Youth workers, members of NGOs, board members of different organizations, educators, volunteers
  • Being closely connected with their organization
  • Experience of at least 2 international or local youth projects

Možná se ti bude líbit