Nature Calls — Makedonie

single-image

Termín konání: 12.-21. května 2012

Místo konání: Kocani, Makedonie

Účastníci: Šárka Košťálová, Matuš Horčik, Robert Melicher (GL), Jakub Čepelák, Barbora Dokoupilová, Martin Beneš

Report z projektu:

Ve čt 10.5. jsem se dozvěděl, že druhý den jedu na jakýsi projekt do Makedonie, od kterého jsem se přes všechen spěch, při vyřizování pojištění a balení věcí, čekal jen to, že se za málo peněz podívám do málo známé „rozvojové“ země s dobrými kamarádkami ze školy, a že to bude snad i zábava. Teď, po projektu, vím, jak strašně jsem se spletl. Projekt tohoto typu, byl skvělým místem poznání nových lidí, kultur, vynikající školou angličtiny a nejlepší „rekreací“, na které jsem kdy v životě byl (dovolím si říct, že cestuji poměrně dost). 

I přes všední věci, jakými bylo ubytování a jídlo, až po úžasné lidi, se kterými se ještě doufám uvidím, vše bylo úžasné a nezapomenutelné. Nature Calls mi otevřel oči v mnoha věcech, naučil mě vážit si toho, co mám, a hlavně ve mě vzbudil neuvěřitelnou chuť poznávat, cestovat, objevovat a při tom všem mluvit anglicky, což pro mě před tím bylo naprosto nemyslitelné, protože i přes mých 9 let Aj se považuji za naprostého „retarda“ v tomto jazyce. Za tuto šanci (doufám, že nebude zdaleka poslední) jsem opravdu vděčný a na celý projekt, zejména na lidi, kteří se ho účastnili, budu vzpomínat ještě hodně dlouho. 

Martin Beneš

______________________________________________

 Hned po příjezdu na nádraží ve Skopje jsme se seznámili se srbskou skupinou. Na nádraží jsme kvůli problémy s odesláním sms sice asi 20 minut čekali na Mare (naši vedoucí) a čelili nabídkám ze strany všudypřítomných taxikářů vnucujících své služby, ale po jejím příjezdu jsme už byli vypuštěni do centra Skopje, kde jsme strávili několik hodin procházením náměstí. V určený čas jsme se dostavili zpět na nádraží, kde nás vyzvedl mikrobus a odvezl do Kocani.

Hotel byl krásný – z balkonů jsme měli výhled na úžasné jezero. První večer jsme měli možnost prohlédnout si okolní přírodu, seznámit se s ostatními účastníky nebo si odpočinout. Další dny jsme se věnovali team buildingu a postupně tvořili výborný kolektiv. Program byl o mnoho teoretičtější než jsme předpokládali a proto jsme procházky po okolí museli pořádat sami o obědových pauzách.

Volného času jsme ale měli dostatek a troufám si říct, že i díky tomu jsme se každé hry a každého úkolu zhostili s chutí. Naše mezikulturní noc měla úspěch, protože jsme se díky vašemu upozornění vybavili spoustou sýrů, salámů a paštik namísto sladkostí. Výborně jsme se spřátelili se Srby a naše rozloučení ve vlaku do Bělehradu neproběhlo bez slz. Proto plánujeme setkání o prázdninách nebo doufáme, že se budou moci zúčastnit nějakého projektu u nás v Česku. Bylo to úžasných 10 dní.

Možná se ti bude líbit