NCIS: New Countryside Information Spreaders — Itálie

single-image

Termín konání: 18.-25. září 207

Místo konání: Alonte, Veneto, Itálie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-pack 

Group leader: Kristýna Liptáková

Účastníci: Mariana Kroupová, Marek Doseděl, Hana Třešková, Robert Ach-Hübner, Martin Kašperlík, Lukáš Holub

Hostitelská organizace: Studio Progetto

Účastníci se země: ČR, Řecko, Portugalsko, Maďarsko

Report z projektu:

18. září sedmičlenný český tým vydal na ne až tak strastiplnou cestu za krásami Itálie, konkrétně malinkého italského městečka jménem Alonte. Pod záštitou Leonarda, místního starosty jen o málo staršího než my, se zde konal projekt NCIS: New Countryside Information Spreaders, organizovaný italskou organizací Studio Proteggo.

 

Primárním cílem projektu a tudíž i naším bylo vytvořit mezinárodní přátelství mezi Portugalci, Čechy, Řeky, Italy a Maďary, kteří se projektu účastnili a nechat je společně vytvořit graffiti či street art na obrovskou zeď Alontské sportovní haly.

 

Abychom ale já ani moji přátelé nebyli v sotva dvoutisícovém Alonte održeni od večerního městského života, ubytováni jsem byli několik málo minut autobusem vedle, v řádově větším Lonigu. Místní fara byla zcela dostačující kapacitou i vybavením, takže jsme zde bydleli v mezinárodních pětičlenných pokojích. Jídlo bylo klasicky italské, paaastaaa, nebo, jak by řekli odměřenější jedinci, těstoviny. Několikrát jsme ale jedli i venku, abychom ozkoušeli  místní speciality, takže ani pověstná pizza nás neminula.

 

A ve znamení lásky a přátelství se nesl celý první den (i ty následující). Po několika málo obecných informacích přišla neodmyslitelná paastaaa k večeři a pak Intercultural evening. Zde  především prostřednictvím klasických nebo typických jídel a nápojů představovaly jednotlivé týmy svou zemi a kulturu. Úspěch sklidila především italská grappa, řecké olivy, ale ani české pivo nezůstalo nijak pozadu.

 

Další den jsme se už začali bavit o umění, konkrétněji street artu, a představovali jsme něco málo z každé zúčastněné země. Snažili jsme se přijít také nato, jaký je rozdíl mezi tagem a graffiti, jestli by měl být street art pouze legální nebo jestli mu právě zakázanost přináší ten nádech adrenalinu a něčeho speciálního.

 

Protože se Lonigo nachází jen pár hodin vlakem od Benátek a Verony, třetí den jsme dostali volno, abychom ho mohli strávit dle vlastního uvážení. Převážná většina participantů se vydala obdivovat krásy právě Benátek, ale našli se i tací co uspořádali výpravu na Lago di Garda nebo do Shakespearovy Verony. Jedno měli společné, a to že se vrátili nadšení a spokojení se svou volbou.

 

Další dva dny jsem spolu s Matteem, který se street artem živí už od roku 97, začali plánovat co přesně chceme napsat a namalovat na zeď v Alonte. Hráli jsme si se slovy, ideami a posláním, a skončili jsme u věty Birds travel together, s významem skrytým nejen v našich zážitcích z uplynulého týdne. Matteo připravil návrh malby, barvy, provedl stručnou instruktáž  všichni netrpělivě čekali na sobotu kdy začne reálná práce.

 

A začala kdo chtěl, mohl si vyzkoušet různé techniky malby i sprejování s profesionálními barvami i dohledem. Rizikem byla nějaké ty skvrny na oblečení, vlasech a botách, proto se spoustu lidí spokojilo jen s připravováním šablon či návrhů, ale i tak bylo a konci dne téměř hotovo. Když už jsme museli odjet zpět do Loniga, Matteo vše dokončil a druhý den ráno jsme se mohli obdivovat hotovému dílu.

Nadešel čas loučení, slibů vzájemné návštěvy a v některých případech i slz, které ale byly jen známkou toho jak moc jsme se všichni za ten týden sblížili. Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu že jsme si ten týden moc užili.

Mariana Kroupová​​​​​

Možná se ti bude líbit