My Own Values — Rumunsko

single-image

Termín konání: 1.-10. únor 2019

Místo konání: Gura-Humorului, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Mariana Kroupová, František Sládek, Tereza Barabaschová

Hostitelská organizace: AR Vocational and Investment Solutions

Report z projektu: 

Tento projekt se konal v Rumunsku, a to konkrétně na místě zvaném Gura-Humorului, kde je poměrně obtížné se dostat i pro obyvatele Rumunska, ale toto místo stojí za navštívení. Je to blízko hor, příroda je zde nádherná a lidí v okolí moc nepotkáte. Po náročné cestě, která započala brzo ráno 1.2.2019 a skončila vřelým uvítáním na místě 2.2.2019 nás čekaly seznamovací aktivity a v neposlední řadě také lehké seznámení s celkovou náplní projektu který nesl název „My own values“. Od začátku jsem měla z projektu dobrý pocit, organizátorka Anca, byla velice vstřícná a nápomocná a snažila se nám vytvořit atmosféru, abychom se všichni cítili příjemně a nebáli se vstoupit do diskuze s obavou, že náš názor je špatný, nebo naše angličtina nedostačující. Nejen Anca, ale také Ieronim a Raluca, kteří pomáhali s celým projektem byli úžasní a jejich organizace byla bezchybná. Chtěla bych také zmínit, že Guest house, v kterém jsme bydleli, byl skvěle zařízený, já osobně jsem byla v podkrovním pokoji pro 2 se samostatnou koupelnou a výhledem na hory, jídlo bylo naprosto vynikající, bylo ho vždy dostatek a byla zde možnost i vegetariánského jídelníčku.

 Vzhledem k tomu, že tento projekt byl tréninkový kurz měli jsme velice nabitý program, kde jsme nejen diskutovali o problémech hodnot dnešních mladých lidí, ale také jsme se snažili pochopit to co to vlastně hodnoty jsou, a jakým způsobem se s nimi ztotožňujeme. Používali jsme zde metody neformální výuky, takže jsme se učili například formou divadla, či podobnými metodami. Projektu se zúčastnili účastníci z následujících zemí a to: Rumunsko, Česká Republika, Arménie, Gruzie, Řecko, Itálie, Litva, Makedonie, Moldávie, Turecko a Polsko. Co se týče účastníku tak se jednalo povětšinou o mladé lidi do 25, ale sešli se mezi námi i starší účastnící, kteří už mají stálou práci například ve školství, takže jsme si navzájem mohli předávat své postřehy a zkušenosti na toto téma, starší účastníci měli možnost pochopit, jak se na hodnoty dívají stále studující účastnící a ti mladší účastnící měli možnost vyslechnout si zkušenosti těch starších. Už po prvních pár dnech jsme zaregistrovali, že jsme velice aktivní skupina, se zájmem o dané téma, vždy jsme se objevili na všech aktivitách včas a se 100% účastí. V rámci projektu jsme měli naplánovaný i jednodenní výlet do hor, abychom si trochu odpočinuli od vší té práce, na výletě se ukázalo, že jsme se i za tak krátkou dobu dokázali sblížit a že jsme ochotni spolupracovat jako skupina a nikoho nenechat v nesnázích. Během našeho výšlapu jsme narazili na pár krušných chvil, ale silnější jedinci vždy pomohli těm slabším, počkali na ně a pomohli jim nahoru, či dokonce vyšlapali cestu. Po tomto výletě se atmosféra mezi námi uvolnila úplně a byli jsme schopni diskutovat i o osobnějších hodnotách kterých se držíme. V rámci jednoho dne jsme měli přednášku od paní psycholožky, která nám nastínila zase jiný pohled na hodnoty u jednotlivých lidí. Celkově musím říct, že projekt byl velice poučný a po celou dobu zajímavý. V rámci mezinárodních večerů, které jsme si rozdělili na více dní a ne, jen na jeden, aby měl každý stát dostatek prostoru na to se reprezentovat jsme se dozvěděli hodně zajímavých věcí o každé zúčastněné zemi, zkusili jsme si typické pokrmy, či nápoje, a dokonce jsme si zkusili různé tradiční tance.

Poznali jsme zde spoustu nových lidí a zjistili jsme, že i když každý pocházíme z jiného státu neznamená to, že jsme každý jiný a sdílíme jiné hodnoty. Ke konci projektu už šlo cítit napětí a smutek, že se musíme rozdělit a všichni vrátit domů, ale nebojím se říct, že po těch 10dní, co jsme byli spolu jsme se stali rodinou, pomáhali jsme si, akceptovali jsme navzájem své názory a dělili jsme se o vše oč jsme mohli. Jedna z hlavních výhod tohoto projektu je i ta, že když se ocitnu v nesnázích v nějaké z uvedených zemí, vím, komu můžu zavolat a požádat o pomoc, či s kým si zajít někam na poznávací výlet.

Tereza Barabaschová

Možná se ti bude líbit