Our Better World — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Wojnicz (1h od Krakova), Polsko

Termín konání: 3.—13. červenec 2023

Český tým: 5 účastníků + 1 group leader

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Fundacja Ornament

Report z projektu:

Od 3.7 do 13.7.2023 jsem měla možnost zúčastnit se Erasmu+ výměny mládeže „Our Better World“, která se konala v malebném polském městečku Wojnicz. Projekt byl pořádaný organizací Fundacja Ornament. Hlavním tématem byla ekologie a životní prostředí a účastnilo se ho dohromady 48 lidí z 8 států. Konkrétně z Řecka, Severní Makedonie, Polska, Itálie, Německa, Rumunska, Turecka a České republiky.

Všichni čeští účastníci se setkali na vlakovém nádraží v Tarnówě. Tam už na nás čekali organizátoři, aby nás zavezli na ubytování. Ostatní účastníci už byli ve Wojnicz a my se s nimi hned dali do řeči. Přestože jsme všichni byli velice vyčerpaní z dlouhé a náročné cesty, byl to podvečer plný úsměvů a pozitivní energie.

První den byl ve znamení představování. Organizátoři nám sdělili program a cíle, kterých bychom se měli během projektu snažit dosáhnout. Hráli jsme mnoho seznamovacích her, jako například bingo nebo speed date, vylosovali si svého „secret friend“ a bavili se o našich straších a očekáváních z projektu. Večer jsme měli volný a většina z nás ho využila na prozkoumávání města nebo na konverzování s ostatními účastníky.

Další den jsme se učili o Erasmu+ kompetencích. Venku bylo rozmístěno 8 ostrovů, každý reprezentoval jednu kompetenci. Na každém z nich byl nějaký úkol, díky čemuž jsme se dozvěděli, o čem daná kompetence je. Rozdělili nás do šesti skupin a našim úkolem bylo dokončit všechny úkoly co nejdříve. Odpoledne pro nás byla připravená aktivita „treasure hunt“. Dostali jsme několik úkolů, které byly rozprostřeny po celém městě, a my museli použít kreativitu a komunikaci, abychom uspěli. Večer pak byla první „intercultural night“, kde se nám představilo Německo s Rumunskem. Zde jsme se dozvěděli mnoho nového o jejich tradicích, kultuře a mnoho dalšího. Dokonce jsme měli i možnost ochutnat některá tradiční jídla.

Třetí den našeho projektu jsme měli naplánovaný výlet do nedalekého města Tarnów. Dopoledne nás hlavní organizátor, Seweryn Gutkowski, provedl po významných místech města a o každém nám řekl historii. Bylo to velice přínosné a děkuji mu za tuto „přednášku“. Odpoledne jsme pak přejeli do eko-vesnice. Tam na nás čekal polský indián, který nám sdělil mnoho nového o životě indiánů, jejich náčiní a tradicích. Bohužel moc neuměl anglicky, ale český a polský tým neváhal a pokusil se překládat zbytku skupiny do angličtiny. Dále jsme si opekli buřty, zahráli mnoho míčových her a pak už byl čas vyrazit zpět. Večer byl opět volný program.

Ráno jsme se probudili do slunečního počasí a náš čtvrtý den mohl začít. Na první session jsme byli rozděleni do několika skupin a měli jsme pomocí krátké scénky představit ostatním, jak by měl vypadat náš udržitelný den. Zde vypíšu pár tipů, na kterých jsme se všichni shodli, a myslíme si, že by je měli všichni zkusit dělat. Vypínat kohoutek při čištění zubů / mytí rukou, vypojovat nabíječku ze zásuvky, když ji nepoužíváme, odchytávat dešťovou vodu nebo třídit odpad. Po krátké přestávce jsme měli pracovat v našich národních skupinách a našim úkolem bylo vytvořit plakát, kde jsme měli ostatním účastníkům představit, co děláme v našem státě pro udržitelný život. Po obědě jsme to odprezentovali. Večer nás pak čekala další intercultural night, tentokrát pod vedením italského a našeho českého týmu. Připravili jsme si prezentaci o naší krásné zemi a následně jsme si i zahráli kahoot. Dole v jídelně pak měli možnost ochutnat tradiční české pochutiny, dokonce jsme pro ně připravili i bramborový salát. A aby toho nebylo málo, naučili jsme je polku, mazurku a zajeli si s nimi vláček na písničku Jede, jede mašinka.

Pátý den našeho projektu začal jinak než všechny ostatní. Ve skupinkách jsme vyrazili do místního parku a sbírali odpadky. Jeden pytel jsme používali na odpadky a druhý na věci, které by šli ještě znovu použít. Na druhé session jsme vzali tyto věci z druhého pytle a snažili se je upcyklovat, tedy vytvořit z nich znovu užitečné věci.  Vzniklo mnoho zajímavých výrobků, jako například pes vyrobený z krabic, lahví od piva a slunečních brýlí, květináč z plastové lahve a další. Následovala aktivita o greenwashingu. Poté, co jsme se dozvěděli, co to je, jsme museli ve skupinách vytvořit scénku o nějaké společnosti, která použila greenwashing, a navrhnout v ní 3 řešení, jak tyto firmy udělat skutečně udržitelné. Mluvili jsme o H&M, IKEA, Coca-Cola a dalších. Po večeři následovala intercultural night, kde se nám tentokrát představilo Polsko, Řecko a Kazachstán (jelikož jedna italská účastnice je původem z tohoto státu). Den jsme zakončili grilováním na zahradě, hudbou a tancem.

Další den proběhla diskuse o ekologii. Vždy zazněl nějaký kontroverzní výrok a my si měli stoupnout na jednu stranu místnosti, pokud jsme souhlasili, pokud jsme nesouhlasili tak na opačnou a pokud jsme se nemohli rozhodnout, stáli jsme uprostřed. Dále jsme pak měli obhájit, proč stojíme tam, kde stojíme. Diskuse proběhla velice intenzivně a zaznělo tam spoustu výroků, nad kterými se člověk musel zamyslet a často pak změnil názor na věc. Odpoledne jsme pak dostali za úkol natočit video o zvýšení povědomí o tom, co můžu dělat jako jedinec pro náš lepší svět. Večer jsme pak zakončili karaoke zpěvem a turnajem ve stolním tenise.

Sedmý den naší výměny jsme měli den volna. Někteří jeli do Tarnówa, někteří do Krakówa. Ale drtivá většina z nás jela navštívit Osvětim. Byl pro mě velice silný zážitek vidět, v jakých podmínkách tam museli přežívat. Když nás vzali i do plynové komory, většině z nás to vyrazilo dech. Cesta zpátky proběhla v tichosti, kdy se každý z nás snažil zpracovat tuto strašlivou historii a tragické osudy tolika lidí. I přesto si myslím, že by to měl každý vidět alespoň jednou v životě.

Náš projekt se blíží ke konci a začíná nám osmý, předposlední den. Dopoledne jsme zkoukli videa o ekologii, které jsme natočili předešlý den, dozvěděli se více o Erasmu+ a výměnách mládeže. Po obědě jsme pak měli open space aktivity, kdy jsme buď mohli jít na taneční lekci organizovanou polským týmem, diskusi o dnešních populárních tématech nebo si zacvičit na nedalekém workout hřišti. Večer nás pak čekala poslední intercultural night pod vedením Turecka a Severní Makedonie.

Poslední den začal. Dopoledne jsme šli do lesa zasadit strom, aby tu po nás něco zbylo a abychom se měli proč vracet. Poté následoval další open space, tentokrát jsme mohli jít buď na diskusi o literatuře, o hudbě nebo opět si jít zacvičit. Po obědě začala naše poslední session. Proběhlo závěrečné hodnocení, bylo odhalení secret friends, dostali jsme Youthpass certifikáty a udělali si hromadnou fotku. V podvečer jsme se bohužel museli rozloučit s rumunským týmem, který odjížděl dřív. Poslední noc většina z nás strávila povídáním si s ostatními, hraním her nebo balením, ale jen málokdo šel spát.

Jsem moc ráda, že jsem mohla být účastníkem tohoto projektu. Naučila jsem se mnoho nového o udržitelnosti, ekologii a lepším životním stylu. Našla jsem mnoho nových přátel z celé Evropy i mimo ni, vyzkoušela spoustu nových jídel, naučila se mnoho nových slov v jiných jazycích a dozvěděla se spoustu zajímavostí o kultuře ostatních. Určitě to nebyla moje poslední výměna mládeže a těším se, až pojedu na další.

Tereza Hemberová

Možná se ti bude líbit