Out of the Jar — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Stāmeriena, Lotyšsko

Termín konání: 21.—27. srpen 2023

Český tým: 4 účastníci

Přečtěte si info-pack. 

Hostitelská organizace: Gulbene district Youth center “Bāze”

Report z projektu:

Trénikový kurz Out of the Jar, který pořádala organizace Base z malého Lotyšského města Gulbene se konal ve dne 21.8-27.10. 2023 v malé vesničce Stameriena vzdálené 3h cesty od Lotyšského hlavního města Rigy. Hlavní myšlenkou kurzu bylo najít řešení pro mladistvé z rurálních oblastí a taky rozvíjet dovednosti pracovníků, kteří pracují v kolektivu až už mládeže nebo jakéhokoliv živé organizace. Na projektu se sešlo 25 účastníků ve věku 19 až 50 let, a to z e všech koutů Evropy! Zúčastněné země byly: Česká republika, Německo, Polsko, Řecko, Malta, Itálie, Lotyšsko a Litva. V rámci tréninkového kurzu jsme byli ubytování v krásném statku, který sloužil i jako restaurace. Pokoje jsme od 2 po 5 účastníků. Strava byla 5x denně, a to formou švédských stolů. Veškeré aktivity se odehrávali na místě a my si mohli užívat kouzlo Lotyšské přírody. Celým kurzem nás provázaly dvě neskutečné ženy, a to Olga z Řecka a Ieva z Lotyšska. Jejich vášeň a zápal pro kurz byl neskutečný.

 

První den jsme se všichni vzájemně seznámili formou skvělých a zábavných her a vzájemně se naučili svá jména. Večer byl zakončený cultural night, kterou jsme měli spojenou i Youthexchange, která se konala kousek od našeho tréninkového kurzu. V rámci cultural night jsme jedli, pili, tancovali, zpívali, a hlavně se smáli. Druhý a třetí den, jsme se pustili do samotného programu, a to poznávání problematice rurálních oblastí a učením se jak být dobrým pracovníkem v živých organizacích. Toto poznávání trvalo i následující dny, avšak lišila se jeho forma. Jednou jsme hráli divadelní hru na téma problémy mladého člověka v rurálních oblastech, podruhé jsme tvořili plakáty na toto téma a jindy si zas povídali mezi s sebou nebo jen naslouchali ostatním.

 

Uprostřed týdne, tedy 4. den jsme měli výlet do města Gulbene, kde sídli Organizace Base. Ti nás provedli jejich nádherným Yuthcentrem. I my se zde na chvíli zabavili a zahráli si šipky nebo stolní fotbálek. Následně jsme si prohlédli Lotyšské město s jednou účastnic projektu, která zároveň byla součástí Youth organizace. V podvečerních hodinách jsme měli domluvenou prohlídku zámku, který byl v blízkosti našeho ubytování. Součástí prohlídky byl i kytarový koncert.

 

Vyvrcholením pátého dne byl jeho večer, kdy nám organizátoři projektu zařídili kouzelný a pravý lotyšský zážitek a to saunu! Sauna, vířivka vytápěná dřevem hned vedle a ledové jezero, tenhle večer nám všem zůstane v paměti.

 

Poslední den proběhla reflexe nás, ostatních a projektu, Byli nám předány Youthpasy a na závěr jsme si předali vzkazy. 

 

Velké díky patří YouthCentru base za tak skvělý pobyt u Vás v Lotyšsku! Děkujeme Váš Český tým Ali&Ali&Naty&Tom

Možná se ti bude líbit