Thematic Awareness Training: Peers for Inclusion — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Căsoaia, Arad, Rumunsko

Termín konání: 1.—10. srpen 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 20+).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Asociatia Ofensiva Tinerilor

Popis projektu:

The Thematic Awareness Training – Peers for Inclusion – is addressing youth workers and trainers, offering them theoretical and practical tools to use when training and organizing activities for people with visual impairments.

The training course provides methods and instruments to:

  • Better understand the process and content features of working with young people with visual impairments;
  • Learn how to use the assistive technologies in preparing and facilitating a non-formal education activity;
  • Develop confidence to begin facilitating non-formal activities for young people with visual impairments;
  • Establish or strengthen links with participants; encourage open and honest communication, respect for differences, support of each other and active participation.

What we offer:

Every year, we organize both Thematic Awareness Trainings (to familiarize with our methodologies) and Train-the-Trainer activities (to develop facilitation skills) on the topics covered by our programs. We aim for participants to use the skills they have acquired locally, in the communities where they usually work, and to report on their achievements and the challenges they have encountered.

Good to know/Participants‘ profile:

  • Participants should be involved in youth work, being part of the staff or volunteers of the sending organization.
  • All participants who would like to join this training course, would need to have a sending organization, who will sign a short mandate form with us before sending the participant, in order to formalize our partnership.
  • Participants will be selected according to their motivation to participate in the training and the willingness to be part of the learning journey.

Možná se ti bude líbit