Plural Perspectives: Promoting Diversity Awareness — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bukurešť, Rumunsko

Termín konání: 4.—12. březen 2024

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+).

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: COSI Association

Report z projektu:

 Tréninkový kurz pořádala rumunská organizace C.O.S.I. (Civic Orientation and Social Integration) 4.3.-12.3. 2024 v hlavním městě Rumunska Bukurešti. Téma bylo: Podpoření povědomí diverzity. Na projektu se sešlo 27 účastníků z  Bulharska, České republiky, Řecka, Maďarska, Itálie, Polska, Španělska, Lotyšska a domácího Rumunska a celou dobu projektu nás provázel velmi zkušený a zábavný trenér Andrej z Rumunska. Organizace C.O.S.I. pro nás nachystala úžasný týden plný všech možných informací. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 3 lidech a ubytování bylo velmi přijemné a dostačující, jídlo bylo přímo úžasné.

  První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníku projektu formou zábavných her a na večer byla v programu intercultural night, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec. Poté jsme dostávali informace o programu Erasmus+, o politickém populismu, o „fake news“ a o zacházení s nenávistnou řečí. Na středu pro nás Andrej přichystal výlet do místního centra rumunské mládeže, kde mají mladí možnost setkávat se a mít různé naučné či zábavné programy. Ale hlavně jsme se od Andreje dozvěděli plno nových a užitečných informací o kampaních na podporu tolerance a některých problémech které jsou s nima spojené. Večer jsme si prohlédli bukurešťské staré město s mnoha zábavnými podniky. Tohle byl jeden z nejlepších a perfektně připravených dnů celého projektu. Na poslední dva dny jsme se rozdělily do menších skupinek a natočili jsme několik videí o diskriminaci. Poslední den  odpoledne už bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého kdo se chtěl zapojit do diskuse o tomto tématu a navázat vztahy mezi jednotlivými členy různých organizací. Obdržely jsme certifikát o absolvování kurzu a každý řekl pár slov na závěr a povedený večer jsme zakončily večírkem s karaoke. Z mého pohledu můžu říct, že Bukurešť má své neodolatelné kouzlo a ne nadarmo se jí říká pro její atmosféru Paříže východu „malá Paříž východní Evropy“.

 Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci C.O.S.I. za možnost zúčastnit se jejich projektu a hlavně Andrejovi a jeho pomocníkům Miguelovi, Schaumě, Gabriele a Allesii za perfektně připravený projekt, ubytovaní a jídlo, a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru, vysílající organizaci EYCB a její koordinátorce Janě Parolkové.

Martin Z.

Možná se ti bude líbit