Puzzle of Diversity: Escape Room for Education — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Ceuta, Španělsko

Termín konání: 28. říjen—4. listopad 2022

Prosím přečtěte si info-pack

Český tým: Barbora Machová, Filip Kouba

Hostitelská organizace: K’mon Association

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala Španělská nezisková organizace K’MON společně s NGO logos z Polska se konal ve dnech 28.10-4.11. 2022 v Africkém městě Ceuta. Tématem tréninkového kurzu bylo: Puzzle of diversity: Escape room for Education, tedy Lidská práva a genderová vyváženost v provedení Únikových her. Příjemně mě překvapila forma, jakou nám byly informace sdělovány. Organizátoři nám zařídili únikovku hned první den a pak nás problematice učili formou dalších únikových her, které jsme sami vytvářeli. A to bylo něco!!

 Na projektu se sešlo 20 účastníků z Lotyšska, Španělska, Francie, Řecka, Rumunska, Turecka, Ukrajiny, České republiky. Organizace K’MON a NGO logos pro nás nachystali úžasný týden plný všech možných informací a her, které se konali na různých místech například na pláži anebo na náměstí u hotelu, což bylo určitě ku prospěchu všem.

Ubytovaní jsme byli ve **** hotelu na pokojích po 2 lidech. Ubytování bylo velmi příjemné. Jídlo bylo až na každodenní rybu skvělé, na druhou stranu vyzkoušely jsme všechny možné druhy ryb. Na snídaně, obědy a večeře jsme chodily do hotelových sálů, kde pro nás bylo vždy přichystáno velké množství jídla.

První den byl zahájen několika seznamovacími aktivitami a poté objasněním programu. V odpoledním programu jsme se začali pomalu dozvídat o všech možných projektech Erasmus+ a youthpassech. Večer jsme měli první intercultural night, která se mimochodem parádně povedla.

Druhý den jsme se ponořili do problematiky lidských práv. Dokonce nás vzali na hranice s Marokem, kde jsme si vyslechli velmi dojemné a smutné příběhy lidí, kteří se z Maroka dostaly do Ceuty, našeho evropského města v severní Africe. Vidět na vlastní oči tuto hranici bylo něco neuvěřitelného. Večer jsme měli opět intercultural night. Tam jsme prezentovali Českou republiku. Vše se podařilo a naše České dobroty všem chutnaly. Noční program byl jasný. Klub Tokio kousek od hotelu nám všem vyhovoval.

Další den probíhal v teorii únikových her a 4. den projektu jsme již měli dostatek informací o lidských právech a o tom, jak fungují únikové hry. A tak nám Marco a Viki (naši organizátoři) dali prostor na vytvoření našich vlastních naučných únikovek. Byli jsme rozděleni na 3 týmy, kdy každý tým měl jiný problém. My jsme vytvářeli únikovou místnost na téma šikany a domácího násilí. Každá místnost měla jiné téma, tedy jiný příběh, od kterého se odvíjela celá hra. Výsledkem bylo vzdělávání hráčů zábavnou formou. Byla to celkem dřina ale stálo to za to. Během dne jsme si našli čas prozkoumat okolí a přírodu, a dokonce si i zaplavat v moři.

Hned 5. den ráno jsme začali naše únikové hry testovat a po dolazení všech nedostatků jsme je otevřeli i pro veřejnost. Ohlas našich her byl značný. Nás těšilo že si hráči užívají hru a zároveň se dozvídají spoustu informací o problematice lidských práv.

Po večeři jsme se rozhodli se odměnit soukromou párty na pláži. Sešli jsme se na krásné písečné pláži v Ceutě a užívali si hudbu, tanec, jídlo a pití které jsme před večeří splašili v místních obchodech. Zkrátka perfektní večer.

O poznání méně perfektní bylo ráno po tak dlouhé noci. Ale únavu jsme překonali několika energizery a vydatnou snídaní. Byl tu den loučení. Vyměňovali jsme si Instagramy a také adresy pro zasílání dopisů. Bylo to zvláštní. První dny projektů bývají nejisté (spousta nových tváří a nového prostředí apod.). Po seznámení je všechno úžasné a radostné a pak nakonec při loučení se dostaví pocity smutku. A to pak vytvoří klasické Erasmovské emoční smoothie. I když výraz emoční smoothie nezní zrovna fajn tak vřele doporučuji se na nějaký ten Erasmus přihlásit, a to smoothie s zažít.

Filip Kouba

Možná se ti bude líbit