#RECRAFT16Rural Entrepreneurship, Craft your future! – Itálie

single-image

Termín konání: 1.-9. září 2016

Místo konání: Giovinazzo, Itálie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Účastníci: Eva Valentová, Karolína Dudková, Petra Křenová, Petra Bejdová

Group leader: Petr Křístek

Účastnící se země: Itálie, ČR, Polsko, Arménie, Gruzie, Ukrajina

Hostitelská organizaceEuroSud

Report z projektu: 

Projekt s názvem Rural Enterpreneurship – RECRAFT Your Future! Se konal 1. až 9. září 2016 v přímořském městečku Giovinazzu poblíž Bari na jihu Itálie.

Celkově se zúčastnilo 25 lidí, většinou studentů, z Polska, ČR, Arménie, Ukrajiny a Gruzie. Projekt byl organizován společností EUROSUD.

Hlavním cílem bylo seznámit mladé lidi s možnostmi v oblasti podnikání, sdílet zkušenosti a techniky tvorby a především se poprat se strachem z neúspěchu. V prvních dnech jsme se seznamovali a hráli teambuildingové hry. Brzy na to jsme se pustili do práce. Hned první aktivitou pak byla výroba klobouků z novin a následná přehlídka – spíše než zručnost hrála roli fantazie a schopnost improvizovat, jak už to v podnikání bývá. Postupně jsme pak prozkoumali městečko, místní obyvatele a jejich tvorbu prostřednictvím her a soutěží. Díky intercultural night jsme se dozvěděli víc o zúčastněných národech a ochutnali jejich tradiční jídla.

Každý team měl připravený workshop. Snad největším překvapením byl příběh gruzínského teamu, který nám představil příběh svého podnikání v oblasti výroby šperků a doplňků. Asi nikdo z nás nečekal, že by tři lidé v našem věku mohli být tak úspěšní. Každý měl možnost si vše vyzkoušet – od ukrajinských folklorních maleb po vizovické těsto.

Jeden den jsme strávili prohlídkou Bari. Dostali jsme pozvání na univerzitu, zde si prohlédli projekty studentů a předvedli jim něco z naší tvorby. Silně na nás zapůsobilo prostředí budovy, její výzdoba, obrazy a sochy – přesně takové, jaké si představíte pod pojmem umění Itálie. Následovala neformální přednáška o výrobě olivového oleje s ochutnávkou.

Celý týden jsme tvořili hlavně doplňky, šperky, bytové dekorace. Co s nimi? Za pomoci organizátorů jsme uspořádali jarmark a následně se vydali zkusit štěstí a něco prodat v ulicích Giovinazza. Nic nezbylo a výdělek šel na dobročinné účely.

Kdybych měla vybrat jediné slovo, které by vystihlo ducha projektu, bylo by to: inspirace. Přesvědčili jsme se o tom, jak důležité je neztrácet hlavu a jít si za svým cílem. Že čas a energie věnované podnikání se nám mnohonásobně vrátí, pokud vytrváme. A nejen to – devět dní strávených v cizí zemi ve společnosti nových lidí, kteří mají úplně jiný pohled na věc, kteří se zajímají o jiné věci, ale zároveň sledují stejné cíle jako vy – to je zážitek na celý život. Jsem za tuto příležitost moc vděčná.

Karolína Dudková

Možná se ti bude líbit