Rainbow Youth: Furthering LGBT+ Inclusion in Youth Work — Velká Británie (Skotsko)

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Pitlochry, Skotsko, Velká Británie

Termín konání: 5.—13. prosinec 2022

Velikost českého týmu: 2 pracovníci s mládeží (ve věku 18+)

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku (stejný link také v info-packu) co nejdříve.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Velké Británie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Leadership, Equality and Active Participation (LEAP) in Sports Scotland

Popis projektu:

A training course on working with the topics of sexual orientation, gender identity and expression, and sex characteristics in youth work

The project is addressed to youth organisations who are interested to develop youth workers/leaders competences in the field of sexual orientation, gender identity and expression, and sex characteristics (SOGIESC*) to give them proper tools and methods to support young people who might identify as lesbian, gay, bisexual, transgender, intersex, queer or other diverse identities (LGBTIQ+).

The training course will promote and enable accessible and inclusive youth work, and develop practice of youth workers. The training course will also provide an opportunity to build relationships and to help youth workers to network with youth work practitioners from across Europe.

Objectives:

 • To provide the necessary competences to include a positive approach to SOGIESCin youth work practice.
 • To explore the specificities and challenges of working with LGBTIQ+ young people in education settings and European activities.
 • To look at the difficulties that LGBTIQ+ young people face and how practitioners can became facilitators for positive change or
 • To offer a space for inquiry and personal growth of participants.
 • To raise awareness and acceptance of LGBTIQ+ people across the European Union
 • To support key actors responsible to promote and advance equal rights for LGBTIQ+ people in the EU
 • To use Erasmus+ programme as a tool to carry out projects that promote LGBTIQ+ inclusion, human rights and equality

*SOGIESC is a human rights term used by the Council of Europe

Methods:

 • The course methodology in this training is based on experiential learning and non-formal education, in an atmosphere where participants can learn from each other (peer learning) and feel empowered to share their experiences, and critically examine their practice.
 • Some sessions will be worked in small groups and the theoretical topics both in plenary and small group. Spaces for participants to share experiences will be provided in order for the participants to be more actively involved in the course.
 • Additionally online and live interviews, videos, graphic facilitation and storytelling methods, and open space activities, will support the flow of the Training Course.
 • Practitioner reflection and planning time will be built in within peer groups and individually.

Participants‘ profile:

 • Educators (youth workers, youth leaders, teachers, other professionals, peer educators etc) who want to know more about the inclusion of LGBTIQ+ young people in their activities.
 • This course is not aimed at those who already have extensive knowledge of LGBTIQ+ issues.
 • 18+
 • Able to work in English
 • Can make concrete commitments to take forward the learning in your own organisation or community or setting.

Možná se ti bude líbit