Sansusi — Lotyšsko

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dobrovolnické týmy (49 dní)

Termín konání: 1. červenec — 18. srpen 2024

Místo konání: Susējā (Aknīstē), Lotyšsko

Prosím přečtěte si info-pack

Dobrovolník: Adam P.

Hostitelská organizace: Sansusi

Deník z dobrovolnictví:

15. červenec 2024

Ahoj, jmenuji se Adam a chtěl bych vám představit dobrovolnický projekt Evropského sboru solidarity, kterého se momentálně účastním. Jedná se o můj první projekt v rámci programu solidarity, proto bych chtěl tímhle deníkem přesvědčit všechny mladé lidi, kteří váhají, jestli se těchto programů účastnit, je to výborná příležitost pro osobní rozvoj a je rozhodně výhodou, takový projekt zažít. O projektu jsem se dozvěděl z webových stránek EYCB, o dobrovolnictví jsem přemýšlel už delší dobu, ale tenhle projekt mě konkrétně zaujal, protože zde můžu rozvíjet své umělecké projekty a učit se od ostatních. Projekt trvá 50 dní a uskutečňuje se v oblasti Suseja poblíž vesnice Akniste, kde se každoročně koná festival Sansusi.

Má cesta na lotyšský venkov začala 31. 6. v Ostravě a přede mnou byla dlouhá cesta na lotyšský venkov. První část cesty do Varšavy byla autobusem a z Varšavy jsem poté letěl hodinovým letem do Rigy. V Rize jsme se sešli s ostatními účastníky a společně jsme vyrazili autobusem do místa konání asi 3 hodiny od Rigy. Cesta z Rigy byla příjemná, ale po asi hodině cesty, kdy autobus vjel na povrch prašných a kamenitých cest, jsme poznali, že se blížíme na venkov. Když jsme po několika hodinách vystoupili z autobusu, ocitli jsme se na cestě, kde je okolo jen les, louky a překvapivě psychiatrická léčebna. Vydali jsme se tak na místo konání, naštěstí to bylo jen pár stovek metrů od zastávky, takže naše kufry na kamenité cestě tak netrpěly. Když jsme dorazili na místo, dýchlo na nás kouzlo lotyšského venkova a čisté přírody.

Projektu se kromě mě účastní ještě 11 dobrovolníku ze Španělska, Itálie a Turecka. Na projektu jsem jediný Čech, což vnímám jako výhodu pro zlepšení jazyku a osobních dovedností. Jsme ubytováni ve společném domě, kde si i sami vaříme, pereme, zkrátka vedeme plně soběstačný živit. Máme k dispozici kola, takže můžeme cestovat po lotyšském venkově a poznávat nová místa. Zároveň jsme blízko litevské hranici, takže projet se na výlet do Litvy není žádný problém. Dostáváme kapesné a rovněž peníze na jídlo, takže finančně tenhle projekt není vůbec náročný, za což můžeme děkovat Evropské unii.

A teď přejdu k náplni projektu během mých prvních 14 dnů. První týden jsme převážně budovali dobrý kolektiv a příjemnou atmosféru. Hráli jsme různé seznamovací hry a budovali jsme přátelství. Rovněž jsme vyřizovali různé formality, ale i to může být s kapkou fantazie zábava. Druhý víkend už byl formálnější, seznámili jsme se s místem festivalu a pomalu jsme začali pracovat na zlepšení prostorů, abychom mohli 9. 8. s čistým svědomím a dobrým pocitem přivítat první návštěvníky festivalu Sansusi. V druhé části dne jsme přemýšleli nad svými uměleckými projekty a ty jsme konzultovali s organizátory. Po večeři následuje zábava, táborák a zpěv, zkrátka příjemně strávený.

A tohle bylo shrnutí mých prvních čtrnácti dnů z dobrovolnickém projektu a už teď se těším až vás o mých zážitcích budu informovat zase za 14 dní. Do té doby na shledanou.

 

Možná se ti bude líbit