SEE a Game – Arménie

single-image

Termín konání: 23.-30. března 2014

Místo konání: Dilijan, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz

Účastníci: Vojtěch Navrátil, Zuzana Vaněčková

Zúčastněné národy: ČR, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Ukrajina, Gruzie, Arménie, Moldavsko, Itálie, Turecko, Bělorusko, Rumunsko a Chorvatsko.

Report z projektu:

SEE a Game aneb pojďte rozvíjet své podnikatelské schopnosti pomocí neformálního vzdělávání v hornatém arménském Dilijanu. Projektu konajícího se od 23.3.‑31.3. se zúčastnilo dohromady 22 účastníků z České Republiky, Litvy, Malty, Maďarska, Ukrajiny, Gruzie, Arménie, Moldavska, Turecka, Běloruska, Rumunska a Chorvatska.

SEE a game je souhrn her, které mají sloužit jako nástroj neformálního vzdělávání pro pracovníky s mládeží i jako metoda celoživotního vzdělávání. Hry jsou zaměřeny převážně na rozvoj podnikatelských schopností, kreativity, prezentačních schopností a dalších soft skills.

Trénink jsme začali vzájemných seznamováním a teambuildingy, v rámci nichž jsme si zahráli i hru ve městě, které bylo v sovětské éře známým resortem. Stmelování pokračovali i o večerech a to převážně o intercultural mening, kdy jsme navzájem poznávali své kultury prostřednictvím typického jídla, pití či tanců. Shodou náhod měli během tréninku obě gruzijské účastnice narozeniny, které jsme také bujaře oslavili a to včetně typických národních narozeninových zvyků, například českým hoblem.

Další dny jsme se již zaměřili na práci. Diskutovali jsme, jaké jsou klíčové kompetence podnikatelů, jak je lze rozvíjet pomocí edukativních her. Navzájem jsme předávali znalosti a zkušenosti o neformálním vzdělávání pomocí her, například o jeho výhodách či nevýhodách. Hlavní částí programu bylo však samotné hraní her. Nejdříve jsme hráli hru MENU. Rozdělili jsme se do skupin, ve kterých jsme si vytvořili cateringovou společnost a snažili se soutěžit o získání zakázek pomocí prezentování co nejkreativnějších nabídek. Nechali jsme přiletět nevěstu na svatbu balónem, najali na lidovou slavnost vzácného jednorožce a nechali rozdávat drinky krásnými hosteskami v bikinách na openair koncertu. 

Během další, nyní karetní hry Fair, jsme se ve skupinkách snažili nakrmit co nejvíce zákazníků a samozřejmě co nejvíce vydělat. Každý z tříčlenné skupinky měl svoji roli a vlastní cíle, které se snažil naplnit pomocí smlouvání a vyměňování surovin, stánků, restaurací či zaměstnanců s dalšími hráči. 

Nebylo by to však správné neformální vzdělávání bez reflexe a evaluace. Během těchto velmi podnětných diskuzí jsme se snažili přijít s nápady jak hry vylepšit či využívat jiným způsobem.

Tento trénink ale nebyl jen o práci, ale i o zábavě. Jeden den jsme společně strávili v hlavním městě Jerevanu, kde někteří navštívili továrnu světoznámého koňaku Ararat. Zlatým hřebem exkurze byla výborná tradiční arménská večeře o několika chodech. Arménské kultury jsme si užívali i na kratších výletech během obědové pauzy, kdy se někteří z nás jeli podívat na blízké kláštery. Největší překvapení nám přineslo poslední ráno, které nám přineslo 40 centimetrů čerstvě napadaného sněhu, výpadky elektřiny a několik hodin čekání na autobusy, které nás měli dopravit na letiště. Nakonec jsme se však všichni v pořádku, když trošku promrzlí, dostali domů se spoustou nových zážitků, herními materiály a novými přáteli nejen na facebooku.

Zuzana Vaněčková

Možná se ti bude líbit