ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Antalya, Turecko
Termín konání: 18.—27. únor 2023
Český tým: Martin Sochorec, Beata Zemanová, Barbora Jelínková, Martin Bartošek, Michaela Gelnarová, Petr Wolf
Prosím přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: KulturNetz e.V
Report z projektu:
Dostal jsem možnost vyjet od 18. února do 27. února 2023 na projekt do turecké provincie Antalya, konkrétně do osady Olimpos, ležící v údolí, obklopené skalnatými horami a krásnou přírodou. Bydleli jsme v bungalovech na pokojích po 4 a scházeli jsme se na program ve velké místnosti v hlavní budově, kde jsem také mívali snídaně, obědy a večeře. Strava byla po celou dobu vegetariánská, čehož jsem se trochu obával, ale místní kuchyně je bohatá na koření, a tak jsem si snad pokaždé pochutnal. Ačkoliv jsme na projektu byli v únoru počasí u Středozemního moře nám přálo. V noci bývalo chladněji, kolem sedmi stupňů, ale přes den sluníčko krásně hřálo a bývalo i kolem dvaceti pěti stupňů, což jsme si všichni užívali. Akorát ten teplotní šok, co nás pak čekal při příletu do ČR.
Hlavním tématem tréninkového kurzu pro pracovníky s mládeží s názvem She/He/Us byla genderová rovnost. Sám jsem moc neměl představu, co očekávat, protože to pro mě bylo dost neobjasněné téma. I proto jsem se na tento projekt přihlásil a udělal jsem moc dobře, neboť jsem konečně alespoň poodkryl tuto tématiku a začal jsem chápat, co jsou skutečné příčiny nerovnováhy mužů a žen ve společnosti, jak nebezpečný je nevkusný ale stále opakovaný sexismus a objektifikace žen například v reklamách, ale i v médiích obecně, nebo jak je pro oběť těžké se vyrovnat s traumatem ze znásilnění v naší společnosti, která často namísto pochopení a ochrany ještě samotnou oběť odsuzuje. Kromě neskutečného osobního obohacení jsem se naučil od našich skvělých lektorů spoustu inspirativních aktivit a metod, které pomáhají nenásilným a neformálním způsobem otevřít hlubokou skupinovou diskusi o tak citlivém tématu. Postupně jsme během projektových dnů vyzkoušeli v mezinárodních skupinkách teambuildingové aktivity, energizery, pravidelné ranní feedbacky na předešlý den, tvorbu fotonovely, komiksu nebo infotainment brožur pro oslovení cílovky (náctiletí), vedení open-space debat a sebevzdělávání se ve skupině jen za pomoci otevřeného sdílení zkušeností, myšlenek a názorů. Všechno budu moct aplikovat i na další těžká a palčivá témata při práci s mladými lidmi.
Jednou z hlavních předností celého projektu byli skvělí lidi z celého světa, se kterými jsem si užil spoustu srandy. Už teď mám pozvánku asi na pět různých míst v Evropě, kam se snad v nejbližší době vydám své kamarády navštívit. Velká různorodost účastníků byla zároveň výbornou živnou půdou pro bohatou diskusi, protože každý přispěl svým jedinečným pohledem skrze optiku jeho kultury, náboženství, tradic a zkušeností.
Samozřejmě jsme mívali pauzy a volné večery, kdy se především Španělé chopili karaoke playlistů. Uprostřed týdne jsme měli volný den, kdy jsme navštívili blízké ruiny antického města, užili si slunce na pláži a my Češi samozřejmě i v moři. Nakonec jsme měli po konci projektu ještě den navíc v Antalyi kvůli levnějším letenkám a měli jsme tak možnost prozkoumat staré centrum, ztratit se na nekonečných tržištích a přecpat se levnými kebaby.
Téma mě neskutečně překvapilo a odvezl jsem si spoustu nových podnětů, Turecko je země, do které se chci určitě někdy vrátit a tenhle projekt byl all in all opravdu vydařený.
Martin Sochorec