She/He/Us — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Antalya, Turecko

Termín konání: 18.—27. únor 2023

Počet volných míst: 4 (ve věku 18+). 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pozor – na tento projekt je přihlašování možné jen pokud jste občanem ČR či držitelem platného povolení k pobytu na území ČR.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen fobčanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Organizátoři požadují, aby všichni účastníci tohoto tréninkového kurzu měli platný očkovací certifikát na Covid-19. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Turecka na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: KulturNetz e.V

Popis projektu:

Training course on exploring gender equity and combating inequality through creative tools and methods within youth work activities

Theme of the term project: We are surrounded by gender. It manifests itself as a pattern of relations that develop over time to define male and female, masculinity and femininity, simultaneously structuring and regulating people’s relation to society. Gender is embedded in our institutions, our actions, our beliefs, and our desires. It is rooted in the family, the neighbourhood, church, school, the media, walking down the street, eating in a restaurant, going to the restroom.

Gender is asymmetrical. Whatever a person may feel about their current position on the social ladder, there is no question that male and female are not simply two equal sides of a coin. Inequality is built into gender at a very basic level, and what we experience as individuals emerges within a far-reaching social order that oppresses each of us. While the world is still obsessed with the continual differentiation of male and female, it is our job as youth workers to examine gender from a new perspective and research how this dichotomy came to be seen as common sense and contribute to our oppression.

With our comics we want to look beyond the gender binary and try to re-appropriate it. As images are quite powerful in sending messages to young people, it is definitely a way for us to address all sorts of daily challenges we are facing. Therefore, we  designed our project especially in that context: to challenge gender clichés with rich and powerful imaginary and tell stories with the visual language of the comics.

The overall aim of the project is to train youth workers lending their support to involve youth for gender equality. Gender equity and inequality will be addressed through the use of creative digital tools because images are a powerful tool for reflection and call to action, and digital media has the widest impact reach. It is aimed at to bring everyone’s messages for gender equity and equality through comics that we also put in a joint comic book and present it in a public exhibition.

Learning objectives of the training are:

 • To explore gender equity and inequity in youth work realities.
 • To share non-formal learning activities and creative exercises on exploring gender, the roles of the socially assigned behaviour patterns and emotions to feel about it.
 • To promote Erasmus+ Programme as a tool for gender equity for young people.

Who can participate in the project:

 • Youth workers, youth leaders who are directly working with young people with fewer opportunities;
 • Youth workers, youth leaders who already had at least 1 international youth work experience;
 • Youth workers, youth leaders who are interested in using comics in their daily youth work activities in order to deal with gender equity and inequality;
 • Ready to take part at least one activity and the practice period;
 • Have organizational support for further activities;
 • To be able to communicate English language.

The participants will have the following tasks:

 • To complete the Participant’s mobility report sent by EU
 • Implement at least one activity for publicity sharing the result of the project (blog interview, article, FB post, etc.), and make at least one follow up activity using the experience from the training (individually or together with another person from the same country)

Možná se ti bude líbit