Social Entrepreneurship & Sustainable Development – Švédsko

single-image

Termín konání: 27. srpen – 2. září 2017

Místo konání: Stockholm, Švédsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Tento projekt je tří-fázový. První část tohoto projektu (tréninkový kurz) proběhl v červenci a více se o něm můžete dozvědět zde. Druhá část tohoto projektu je tato a třetí část najdete zde

Účastníci: Gabriela Pilátová, Marie Bálková, Sebastian Filipek, Jan Fiala

Group leader: Lukáš Libánský (GL)

Hostitelská organizace: The Organization for Poverty Alleviation and Development (OPAD) 

Účastnící se země: ČR, Švédsko, Rumunsko, Litva, Řecko, Turecko, Polsko, Lotyšsko 

Report z projektu:

Výměna mládeže s tématem „Social Entrepreneurship & Sustainable Development“ se konala od 27. srpna do 2. září 2017 v rekreačním středisku Lida, které je vzdálené asi 20 km od centra Stockholmu. pořadatelem byla švédská organizace opad – Organisation for Poverty Alleviation and Development.

Tématem bylo sociální podnikání a trvale udržitelný rozvoj. Projektu se zúčastnila ČR, Rumunsko, Turecko, Řecko, Litva a hostitelské Švédsko.  Projekt byl druhou fází celkem třífázového projektu. První část s názvem „Learn & Share: Entrepreneurship for Sustainable Development“ se konala v červenci, poslední část bude v září 2017.

Rozjezd programu byl pomalejší, což bylo způsobeno tím, že řada lidí přiletěla v první den projektu až večer, někteří dokonce až na druhý den. První dva dny tedy byly věnovány úvodu a seznamování se. Následující dny jsme se už zabývali tématy sociálního podnikání a trvale udržitelného rozvoje. Lekce sestávaly ze společných diskusí, práce na tematických worksheetech a skupinových úkolech, především nástinu vlastní sociální firmy.

Součástí programu byla tzv. inkterkulturní noc, kdy každá účastnická země prezentovala své typické pochutiny a nápoje a někteří představili své tradiční tance. Jedno odpoledne bylo zase vyplněno exkurzí do místního podnikatelského inkubátoru, zaměřujícího se především na aktivity v kultuře a zábavním průmyslu, od cirkusů po Švédsko má talent.

V průběhu týdne jsme ale také měli dost volného času, jednak protože organizátoři byli poměrně benevolentní k různým změnám v programu, jednak protože celková organizace trochu vázla. Lekce vedla lektorka Andrea z Rumunska, která nám jistě mohla předat mnoho zkušeností a aktivity a materiály měla dobře připravené, ale bohužel z důvodu chabé organizace ze strany hostující organizace k tomu měla omezené příležitosti. Výhodou volnějšího programu ale byla např. možnost strávit celý předposlení den v centru Stockholmu.

Potenciál tématu a celkového pobytu mohl být naplněn trochu intenzivnějším „výukovým“ programem. Světlou stránkou však bylo, že se projektu zúčastnilo mnoho milých a zajímavých lidí, kteří vytvořili příjemnou atmosféru a sdíleli zkušenosti z různorodých oborů a aktivit.

Markéta Bálková

Možná se ti bude líbit