The Greatest Wealth is Health — Polsko

single-image

Termín konání:  28. srpen — 4. září 2020

Místo konání: Łódź, Polsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku.

Věkový limit pro účastníky: 18-26

Účastníci českého týmu: Kája Týr (GL), Karolína Bauerová, David Louda, Mariia Yermak, Lenka Tomečková

Věkový limit pro group leadera: 21+

Celkový počet účastníků za národní skupinu: 4+1 group leader 

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu). V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Účastnící se země: Polsko, Severní Makedonie, Turecko, Chorvatsko, Litva, ČR

 

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Osob z Niepelnosprawnoscia Open Mind

Popis projektu:

Věříš, že máš zdravý životní styl a chceš ostatním ukázat jak na to? Nebo si naopak myslíš, že bys mohl svůj životní styl zlepšit? Výborně! Tak si pojeď užít poslední týden prázdnin do Polska!

Cílem této výměny mládeže je zaměřit se na zdravé chování a psychickou aktivitu ze třech různých perspektiv: mentálního zdraví, fyzického zdraví a sociální pohody. Pomocí outdoorových aktivit se změříme na to, jak lze zlepšit náš každodenní život.

Cíle projektu:

  • Rozšířit povědomí o outdoorových aktivitách a jejich pozitivních účincích na zdravý životní styl
  • Dát účastníkům příležitost poznat výhody provozování zdraví-podporujících outdoorových aktivitách a pozorovat jejich účinky svém zdraví
  • Umístit účastníky do přírodního prostředí, kde mohou nasát místní kulturu a zároveň rozšířit kulturu vlastní
  • Dát účastníkům příležitost provozovat outdoorové aktivity a používat jich k podporování kreativity a seberozvoje

Report z projektu: 

V pátek 28.8. vyrazilo pět českých účastníků do Polského města Łódź na projekt The Greatest Wealth is Health, a jak už z názvu může vyplývat, hlavním tématem projektu byl zdravý životní styl. Toto téma se opravdu promítalo celým projektem, včetně stravování, které nám servírovali veganské (párkrát jsme však obědvali mimo hostel a masožrouti měli možnost objednat si něco dle svého, takže žádná hrůza). 

Projekt začal následující den, kdy jsme se začali seznamovat. Klasicky proběhlo několik seznamovacích her na zapamatování si jmen ostatních účastníků a vzájemné poznání. Já osobně jsem byla nadšená, když jsem potkala holku z Turecka, která se narodila ve stejný den. Padly jsme si do noty, bohužel musela, jako zbytek jejího týmu, odjet z projektu dříve, kvůli vládním opatřením dané země. Projekt se tedy ochudil asi o 5 účastníků, což byla velká škoda.

K Erasmu+ projektům patří i poznávání nových kultur a měst, jednou z prvních aktivit tedy bylo poznání Łodže. Dostali jsme za úkol pět otázek, na které jsme měli (bez použití mobilů) odpovědět. Dali jsme se tak do řeči s místními a zjistili pár zajímavostí, třeba že nejdelší ulice ve městě má přes 4 km!

Třetí den jsme měli možnost vyzkoušet si lekci meditace vedenou zkušenou mentorkou. Nahlédli jsme díky tomu hlouběji do sebe a některým se podařilo zjistit něco o svém zdraví skrz vnitřní naslouchání.

Následovala neobvyklá lekce obličejové masáže, díky které může člověk při pravidelném praktikování dosáhnout zamezení stárnutí obličeje. Většina účastníků se při této lekci příjemně uvolnila, některým to přišlo zvláštní, všichni jsme ale zažili něco neobvyklého a procvičili svaly, o kterých jsme ani nevěděli že máme.

Zlatým vrcholem projektu měla být návštěva aquaparku, bohužel se vyskytl problém a nepodařilo se zajistit vstup pro všechny. Tato aktivita však byla stále přístupná pro dobrovolníky, kteří měli možnost navštívit aquapark ve volném čase. Vzhledem k tomu, že jsme měli možnost seznámit se s mistrem ČR ve speedchutingu, což je vlastně sjíždění tobogánů na čas, a aquapark v Łodži je jeden největších v Polsku, byla volba jasná. Já osobně nejsem moc velký fanoušek tobogánů, ale i tak jsem si dopoledne stoprocentně užila a viděla jsem na vlastní oči tobogány, o kterých jsem ani nevěděla.

Neopomenutelným zážitkem byl i bowling, na který už šli všichni účastníci. Skvěle jsme se tam vyblbli. Byl to skvělý zážitek i díky podpoře ostatních, líbilo se mi, jak si hráči navzájem fandili.

Skvěle jsme strávili čas i při vodě, kde jsme společně grilovali.

Ohledně tématu zdravého životního stylu proběhlo ještě několik workshopů, dozvěděli jsme se například, jak kdo dané téma chápe, jak ho dodržuje a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými národy. Na projektu jsme zažili ještě hodně dalších věcí, o kterých by se dalo dlouho povídat, nebudu to ale protahovat a napíšu na závěr jedno:

Projekt se opravdu povedl a už teď se těším na další!!

                                                                                                                                                                                                                                                                                     Lenka Tomečková

Možná se ti bude líbit