eQuality — Moldavsko

single-image

Termín konání: 17.-24. června 2013

Místo konání: Costesti, Moldavsko

Program a akce: Mládež v Akci, akce 3.1.

Účastnící se země: Moldavsko, Rumunsko, Turecko, Arménie, Lotyšsko, Ázerbajdžán, Polsko, Ukrajina, Bělorusko, Česká republika, Velká Británie

Účastníci: Antonín Šefer, Michaela Němečková, Petra Fabianová

Report z projektu:

Projekt „eQuality“ se uskutečnil v městečku Costesti, asi 40 km od hlavního města Moldávie. Kromě účastníků z České republiky byly přítomné i skupinky z Arménie, Ázerbajdžánu, Ukrajiny, Běloruska, Polska, Moldávie a Turecka.

Organizátoři projektu nás ubytovali v krásném hotelu u jezera. Podmínky byly pro daný projekt ideální, jelikož se mohlo pobývat jak venku, tak v konferenční místnosti uvnitř, kde byl i projektor pro promítání videí či filmu spojených s tématem projektu. Vše bylo dokonale připravené a zařízené. Stejně jako jídlo. Kuchaři se snažili nám podávat typické moldavské pokrmy.

V průběhu projektu se diskutovalo zejména o rovnoprávném postavení mezi mužem a ženou napříč všemi zastoupenými státy.  Dále jsme se bavili o genderu, transexuálech a lidech, kteří jsou vylučování ze společnosti. Cílem projektu bylo si uvědomit, že ve světě tento problém existuje a že je třeba s ním něco dělat.

Většina aktivit probíhala formou her a cvičení. Zpočátku se jednalo o teambuildingové akce, poté jsme se do hloubky zaobírali daným tématem. Vše bylo velmi zajímavé. O to se postaraly zejména dvě profesionální„trenérky“, které připravily program. Jejich angličtina byla na vysoké úrovni, takže je byla radost poslouchat a spolupracovat.

Účastníci projektu byli milí a příjemní. Programu se ochotně účastnili, ačkoli se občas stalo, že přišli pozdě a bez omluvy. Většina cvičení obsahovala diskuzi v menší skupině. Mnohdy jsme i tvořili, připravovali písničky, kreslili obrázky.  Vždy to ale bylo spojené s tématem projektu. Velkou část tvořila i teorie. Mě osobně zaujal film, který nám trenérky pustily, a to „Girl just like me“. Na konci dne měla každá předem dohodnutá skupina připravit report o tom, co se jí líbilo/nelíbilo, co by chtěla zlepšit atd.

Součástí projektu byly i dva výlet. První do Milestii Mici, kde je největší kolekce vín na světě. A druhý se uskutečnil v Chisiňau. Tam jsme navštívili místní restauraci a mohli tak poznat moldavskou kuchyni zblízka. Projekt se mi líbil, byl velmi zajímavý a dozvěděla jsem se mnoho nových věcí a hlavně poznala kulturu mně neznámého státu.

Petra Fabianová

Možná se ti bude líbit