Don’t Crush It! Creative Recycling — Litva

single-image

Termín konání: 1.-9. srpna 2013

Místo konání: Ignalina, Litva

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Michaela Ondráčková, Alžběta Nováková, Sylva Bartakovičová, Filip Bartakovič, Alžběta Králová

Účastnící se země: Litva, Norsko, Polsko, ČR, Slovensko, Španělsko, Bulharsko a Rumunsko

Report z projektu:

Projektu v litevské Ignalině se zúčastnily skupiny ze sedmi evropských zemí. Projekt byl zaměřený na kreativní recyklování.

Ubytováni jsme byli v úžasném objektu – Tundra, hned vedle krásného jezera, nedaleko městečka Ignalina u hranic s Běloruskem.  Jídlo bylo dobré, vařili nám typickou litevskou kuchyni a bylo zajímavé ochutnat některá místní jídla.

V polovině projektu jsme se společně podívali do hlavního města Litvy- do Vilniusu, který všechny učaroval. Měli jsme celý den na prohlídku města. Ve Vilniusu určtě stojí za vidění krásná katedrála, hrad, prezidentský palác, ulička umělců a krásné centrum města. 

Během projektu jsme se účastnili workshopů, kde jsme společně diskutovali nad tím, jak si představujeme Zelené město a jak bychom se mohli kreativně využít odpad. Představy o Zeleném městě byly v každé skupině jiné, od jednoduchých návrhů, které by se daly jednoduše realizovat v každém městě, za podpory místní samosprávy, až po myšlenky, které by sice byly ideální, ale bohužel těžko realizovatelné.

Některé skupiny vymyslely, že by se PET láhve daly využít jako materiál na výrobu šperků, další účastníci vytvářeli z prádných láhví velkou loď ve tvaru žraloka, závěsný truhlík na pěstování bylinek na balkónech domů, předměty denní potřeby. Své výrobky jsme prezentovali na Záverečné události, v Ignalině na pláži. Místním jsme ukázali, jak jsme vdechli plastům druhý život a vedli jsme workshopy pro lidi a pro děti, které náš projekt zaujal a velmi rádi si s námi něco vyrobili. 

Sylva Bartakovičová

Možná se ti bude líbit