Social Theatre and Social Media — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bidart, Francie

Termín konání: 2.—10. srpen 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: La Villa Association

Popis projektu:

Young people face many challenges including unemployment, a lack of housing, dependency, low income, mental health issues, isolation, low trust, a lack of interest and participation. For them, there is a great deal of uncertainty and unstable risk factors.

The primary objective of the training course is to explore different ways to express, reflect upon, and understand such difficulties, as well as finding ways to influence the factors that lead to young people’s social exclusion.

The training course will allow participants to learn at their own pace and find their social space and voice in order to conceptualise, share their ideas and be heard by their peers. This will result in an in-depth individual and group understandings of the issues at stake. These understandings will be
reached using a combination of theatrical and nonformal education approaches.

The project aim to foster social inclusion by raising awareness and initiating social change through the use of theatre as a means of expressing and promoting change, and the use of digital social media as a means of more effectively disseminating and spreading socially significant information.

The objective of the project to pair theatre and digital media is to enable youth workers from different European countries to use social theatre methodologies and digital media competences to support youth work development, social inclusion, visibility and identity.

The team

The project team is an international, multidisciplinary team, who is really motivated to work on this project! The trainers’ team is composed of Jose Branco, a social theatre performer and trainer and Jose Pedro Alfaiate a multimedia teacher. The whole team are really open-minded people and have a lot of experience in international youth work on the topic of the training course.

Participants Profile

The training course will take place in Bidart, France, from the 2nd to 10th of August 2024 and it will bring together a group of 26 young people from 10 partner countries. The project is targeting youth workers, trainers, coordinators and facilitators from all fields of non-formal education who are motivated to learn about Social Theatre and Social Media.

We are looking for youth workers/youth leaders who are over the age of 18 with a good level of English, who will be willing and committed to participate actively in ALL sessions (about 8 hours a day):

• All participants HAVE TO BE OVER 18 YEARS OLD and HAVE RESIDENCY IN THE SENDING COUNTRY.
• We encourage gender diversity.
• All participants should speak and understand English.
• Participants should already be involved in youth work or be motivated to get involved with it.
• Participants should be interested in making follow up activities.

Možná se ti bude líbit