Bee Divine — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Serra da Estrela, Portugalsko

Termín konání: 10.—19. duben 2023

Český tým: 5 účastníků + 1 group leader

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: VerdeAgua

Popis projektu:

Beekeeping is now considered, in Portugal and in the European Union, a key activity in the agricultural sector, not only for the direct impact and net contribution to the economy that honey production represents, but also for the ecosystem services provided indirectly by bees, in maintaining biodiversity and pollinating crops.

With this in mind, the present project entitled “Bee DivIne” aims to help young people to boost the rural areas where they live, fostering their spirit of entrepreneurship and their creativity while exploring all the potential and all the products that the activity of beekeeping can offer, innovating and diversifying the benefits of the bees.

When thinking about rural development strategies, based on the valorization of bee products with sustainability, the youngsters will be able to invigorate the local economies and answer the market needs as the sector is currently consolidated particularly with regard to honey production.

During the project, participants will be familiarized with the potential of this sector, getting to know the realities they live in. In addition, they will also be called to explore their creativity through practical and dynamic sessions where they will learn to work on their ideas.

These activities will culminate in the creation of a Honeycomb kit, with a digital nature, which will make the population aware of the importance of bees for the environment, will offer them methods on how to protect them from extinction and will present the other benefits that beekeeping has, rather than just the delicious honey.

Možná se ti bude líbit