Bee Divine — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Serra da Estrela, Portugalsko

Termín konání: 10.—19. duben 2023

Český tým: Sofiia Ilchenko (group leader), Andrea Musilová, Zuzana Havrdová, Vítek Hošek, Kristina Dlouhá, Sebastián Sleziak, Lucie Šidlová, Tereza Zvonařová, Markéta Lindáková

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: VerdeAgua

Report z projektu:

Projekt s názvem Bee Divine se konal od 10. – 19. dubna v krásných horách Serra da Estrela v Portugalsku nedaleko městečka Covilha.

Celý projekt pro nás začal v pondělní dopoledne, kdy jsme se všichni z českého týmu potkali na pražském letišti. Díky brzkému příletu do Lisabonu jsme měli možnost alespoň na krátko zavítat na okraj tohoto krásného města, ještě předtím než jsme se měli setkat s ostatními účastníky. Celkově nás bylo 33 a to účastnici z Česka, Srbska, Chorvatska, Španělska, Rumunska, Řecka a Portugalska.

Když jsme asi po 3,5 hodinové cestě dorazili na místo konaní s úsměvem na tváři, i přestože již bylo později večer, nás vítali úžasní organizátoři Ricky, Bianca a Andreea. Poté, co jsme se ubytovali, nás čekala večeře a krátké seznámení s ostatními.

První den se nesl hlavně v duchu seznamování. Obeznámili jsme se s tím, čemu se budeme následující dny věnovat. Jak už lze z názvu zjistit, tento projekt se zabýval hlavně včelami a životním prostředím. V průběhu celého projektu jsme pracovali ve skupinách, kde jsme tvořili plno zajímavých projektů. Například jsme měli vymyslet vlastní produkt, který se pojí s včelami a udělat mu kompletní business plán či vyzdvihnout problémy pojící se s životním prostředím a snažit se najít řešení těchto problémů či vytvořit video, ve kterém jsme převlečení za včely a snažíme se šetřit životní prostředí. Každý tým byl originální, dokázal zaujmout něčím jiným a předat spoustu nových informací, aniž by byli odborníci na dané téma.

I přestože ne každý je ranní ptáče, organizátoři se nám rána vždy snažili zpříjemnit nejen snídaní, ale i skvělou hudbou a energizerem. Každý den nás čekali čtyři sessions s delší polední a odpolední pauzou, které jsme využívali především k objevování okolí. Díky místnímu Antoniovi, který nám ukázal spoustu krásných míst, jsme měli plno možností kam zavítat.

Asi v polovině projektu jsme vyrazili do nedalekého městečka Covilha, kde jsme měli dostatek času vše prozkoumat a opět díky Antoniovi jsme toho stihli vážně spoustu. Ke konci projektu jsme samozřejmě nezapomněli zavítat i na nejvyšší horu Portugalska – Torre.

Předposlední den projektu se nesl především v duchu loučení. Zhodnotili jsme vše, co nám projekt dal a nejen projekt, ale i to, co jsme se naučili od ostatních. Musím říct, že to bylo velice emoční, někteří a to včetně mě si pobrečeli. Zanechali jsme si vzájemně krásné vzkazy a poté už byl čas balení.

Poslední den jsme odjížděli hned po snídani na lisabonské letiště, kde jsme se společně všichni rozloučili a každý zamířil svým směrem. Z českého týmu jsme zbyli tři, kteří měli pozdější let a tak jsme opět využili tohoto času a zavítali na pár hodin do Lisabonu. I přestože náš odlet i přestup byl komplikovanější, vše jsme zvládli a brzy k ránu jsme dorazili do svých domovů.

Tento projekt mě naučil mnohem víc, než jsem původně očekávala. Nabyla jsem plno nových zkušeností a informací a hlavně poznala spoustu milých lidí. Bylo to krásných 10 dní, na které nikdy nezapomenu. Věřím, že tenhle projekt nezůstane mým prvním a posledním zároveň. Děkuji EYCB za to jaké možnosti nám dává!

Andrea Musilová

Možná se ti bude líbit