Stand Together for Tolerance – Francie

single-image

Termín konání: 16.-26. červen 2015

Místo konání: Montbrun-Bocag, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack. Výstupem projektu je projektová brožurka.

Hostitelská/pořádající organizaceSolAfrika

Účastnící se země: ČR, Estonsko, Francie, Litva, Polsko, Portugalsko

Účastníci: Alice Primasová, Jana Mahnigová, Ivan Rosa, Ondřej Půček

Report z projektu:

Na projekt jsme dorazili s velkým očekáváním, protože už doma jsme si zjistili, že budeme ubytováni uprostřed krásné přírody na jihu Francie. Při příjezdu nás bohužel přivítal déšť, ale ten brzo přešel a za celý zbytek kurzu se už nevrátil. Kurz se odehrával na nádherném místě, bývalého vodního mlýnu, poblíž vesnice Montbrun-Bocage. Hned u naší chaty se také nacházelo čisté jezero, které nám posloužilo ke koupání v následujících horkých letních dnech.

Tématem našeho kurzu byla diskriminace a to v různých formách. Jednotlivé dny se zabývaly různými oblastmi nerovností ve společnosti a předsudky vůči určitým skupinám společnosti. Tématy tak byla například genderová nerovnost, romská komunita, handicapovaní lidé nebo trestanci (současní i bývalí). Dále jsme se seznámili se zajímavým nástrojem pro simulaci konfliktních situací ve společnosti, nazvaným „Forum theatre.“ Skupina herců odehrála scénku založenou na reálné situaci. Po předvedení se scénka začala odehrávat od začátku, tentokrát však mohl kdokoliv z diváků vstoupit na jeviště a vystřídat někoho z herců a tím celou situaci změnit. Cílem pak bylo vyzkoušet si i vlastní zásahy, na které člověk třeba v životě neměl, nebo se bál toho jak se celá situace vyvine.

Celý kurz byl provázenou dobrou náladou a ochotou ze strany organizátorů. Cítil jsem se jako doma, uprostřed přátel, dokonce i jazyková bariéra nebyla problémem. Snad jen já sám jsem potřeboval několik dnů na zvyknutí si na angličtinu a rozpomenutí na pozapomenutou slovní zásobu. Jídlo, pití i vše ostatní jsme měli společné, obědy pak vždy připravoval jeden tým. Ostatní týmy se pak věnovaly úklidu, prostírání a dalším pracem. Všechny tyto aktivity nám pak pomáhaly ve vzájemné komunikaci a v lepší spolupráci v rámci našeho společenství.

Ve volném čase, jsme se pak věnovali jízdě na kole, běhu (v obou případech nám jako kulisa sloužila nádherná příroda a atmosferické vesničky jižní Francie), stolnímu tenisu, plavání, kresbě, četbě, ale i vzájemné diskuzi a sbližování. Někteří pak využili čas k připojení na internet nebo práci na prezentaci o zemi, kterou zastupovali.

Vrcholem každého večeru pak byla právě prezentace své země, které předcházela večeře typická pro tento stát. V našem případě se jednalo o bramborák s topinkami a sýrem, později jsme nabídli ostatním domácí sýry, salám, paštiky a další. K pití pak samozřejmě nechybělo české pivo a Becherovka, Moravu pak zastupovala domácí slivovice. Předmětem prezentace pak bylo přiblížení země a ukázání jejích krás. Zároveň jsme se však zmínili o problémech s diskriminací, týkající se menšin žijících u nás a také v poslední době imigrantů.

Velkým zážitkem našeho kurzu pak také byla návštěva města St Girons, ve kterém probíhal hudební festival přímo v ulicích města. My jsme si tak mohli užít nádherný večer protkaný různými druhy hudby a samozřejmě také jídla a pití. Návštěvě tohoto města navíc předcházel výlet do přírody, vedený Nicem (organizátorem, který v této oblasti žije) a tak jsme viděli nádherné výhledy na Pyreneje a okolí.

Na závěr kurzu jsme ještě vytvořili technické booklety, které obsahovaly popsané metody a aktivity, které jsme na přiblížení jednotlivých témat použili a měly by sloužit jako jistý návod pro další organizace a kurzy.

 

Celý kurz byl vynikajícím zážitkem, který mi přiblížil závažné problémy ve společnosti a zároveň jsem zde nalezl spoustu dobrých lidí a přátel, na které nikdy nezapomenu a zůstanou v mém srdci. Děkuji všem organizátorům a Vám z organizace EYCB za zprostředkování jedněch z nejkrásnějších 10 dní mého života. Děkuji.

Ondřej Půček

Možná se ti bude líbit