Stress and Trauma Work in the Aftermath of Covid-19 — Arménie

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 10.—18. červenec 2022

Místo konání: Dilijan, Arménie

Počet volných míst: 3 (ve věku 18+)

Deadline pro přihlašování uplynul: 17. dubna. Počet volných míst: 0.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím přečtěte si infopack a bližší informace o projektu.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve..

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €300 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Účastnický poplatek (bude si ho vybírat samotná hostitelská organizace): €90/účastník

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Arménie (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Účastnící se země: Německo, Španělsko, Albánie, Gruzie, Lotyšsko, ČR, Arménie, Francie, Polsko 

Hostitelská organizace: Loesje Armenia

Popis projektu:

A training on exploring and practice of psychological tools adapted to non-formal education context, for youth workers working with youth after the pandemic. This programme will have a highly emotional and therapeutic dimension. It’s not for people who are looking for practical skills only, but for those who are ready to look inward in order to be able to better connect, support, and lead as a youth worker.

Aim:
The training course will focus on the topic of trauma derived from situations of confinement or loss of a loved
one (mourning processes) during COVID-19, connecting various types of activities with a guide inspired by
the transformation of the caterpillar into metamorphosis, which symbolizes the opportunities that a situation of
confinement can imply as a transforming process of the person, as long as it is managed in a healthy way
and with respect and empathy. This training course is for beginning youth leaders, youth workers, volunteers,
trainers and facilitators.

Objectives:
● Provide a theoretical basis on different types of emotional processes that a (young) person can go through during and after confinement in the COVID-19 crisis.
● Promote the capacity of youth workers to feel competent when working with young people affected by this crisis.
● Introduce a set of tools traditionally used in psychology but adapted to non-formal contexts to deal with pain, loneliness, sadness, demotivation, etc., and to be able to work and support young people with traumatic experiences promoting their emotional well-being.
● Promote the creation of networks among the participants so that they can plan new projects on this topic or others related to Erasmus Plus and the well-being of young people.

The main approach will be experiential learning through different forms of art, Somatic Experiencing, Gestalt psychotherapy, NLP, and more.

We’d like to reiterate that this program will have a highly emotional and therapeutic dimension. The participation fee for this training is higher than usual (€90/participant) – it’s done intentionally because this particular training is for youth workers (or related professionals) who are ready to look inward in order to be able to better connect, support, and lead. It’s not for people who are looking for practical skills only, but for those who are willing to invest in themselves. For this project, we are looking for participants who have prior experience with similar trainings or are open to it.

Možná se ti bude líbit