Make Yourself Less Stressed — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Katowice, Polsko

Časový rozvrh této mobility:

  • Přípravné předprojektové setkání (Advance Planning Visit = APV): 9.—11. duben 2024.  
  • Výměna mládeže: 9.—17. červen 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18—25 let) + 1 group leader (ve věku 18+ let)

Přečtete si APV info-pack

Hostitelská organizace: Fundacja Instytut Inicjatyw Lokalnych

Report z projektu:

Projekt výměny mládeže pořádán organizací Fundacja Instytut Inicjatyw Lokalnych se
uskutečnil ve městě Katowice v Polsku, které leží asi hodinu vlakem od Krakowa. Probíhal od 9. do 17. června 2024 a téměř po celou dobu nás jím provázela Klaudia Zubryk. Téma kurzu bylo “Make yourself less stressed” a celkem se na něm podílelo asi 30 členů z Polska, Chorvatska, Turecka, Rumunska, Portugalska a Česka. Byli jsme ubytováni v hotelu Zaleze nedaleko samotného centra Katowic v pokojích pro 2-3 osoby. Snídaně, obědy i večeře jsme měli v témže místě, ale byť bylo jídlo dostačující, nejednou jsme šli do centra na druhou večeři, ochutnat Polské pierogi nebo zapienkanky.

První den byl pro většinu účastníků menším zklamáním, jelikož většině přišlo, že slíbená
“integration night” neproběhla podle očekávání. Všichni účastníci ale byli moc přátelští a tak se kolektiv i přesto zvládl sám zocelit v průběhu prvních dnů. Další dny byly nabité semináři a workshopy o stresu – ať už o jeho samotné biologické příčině nebo práci s ním, metodách zvládání stresu ale i o práci s informacemi, které mnohdy ovlivňují naše psychické rozpoložení.

Tři večery z projektu byly věnovány tzv. kulturním večerům, kdy každý z večerů dva národy
libovolně představili jejich zemi. Nejčastěji formou prezentace, ochutnávky místních pochutin nebo třeba ukázkou národního tance. V rámci Tureckého kulturního večera dokonce proběhl koncert na flétnu. V rámci projektu jsme zároveň stihli i nemalé množství výletů. Třináctého června jsme se zajeli podívat do historické čtvrti Nikiszowiec, známé jako bývalý obytný komplex pro dělnickou třidu a hned dva dny poté jsme se jeli podívat do Krakowa. V rámci výletu do Krakowa se český tým společně vydal ještě dál, asi dvacet minut vlakem od Krakowa do města Wieliczka, kde se zašel podívat do známého solného dolu. Poslední dva dny projektu jsme poté všichni strávili natáčením krátkých filmů, které měly být naším výstupem z celého projektu. Osobně jsem si tuto část užila nejvíce, jelikož jsme se při natáčení opravdu sblížili s ostatními členy a vzájemně si při tvorbě pomáhali. Velkým problémem byl odjezd rumunského týmu, který byl naplánován den před oficiálním skončením projektu, což nám bylo oznámeno až první den natáčení a na natáčení tím pádem zbylo méně členů. I večerní rozloučení s rumunským týmem působilo velmi improvizovaně a všechny členy to mrzelo. Poslední den jsme dodělali filmy a večer jsme se vydali na disco kolečkové brusle. Večer proběhlo promítání filmů, hlasování pro nejlepší snímek a herce a nakonec rozlučková party.

Celkově lze říci, že projekt byl i přes lehký organizační problémy velmi povedený. Účastníci byli neskutečně milí a doufám, že se vzájemně co nejdříve navštívíme.

Karolína K.

Možná se ti bude líbit