Take me in Europe 2 – Itálie

single-image

Termín konání: 1. červenec 2020 – 23. červen 2021

Místo konání: Molfetta, Itálie

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) – projekt partnerství v oblasti dobrovolnictví

Přečtěte si prosím infopack.

Pro to, abyste na tento projekt mohli jet je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné doplňkové pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Dobrovolník: Jesús Ríos Sánchez

Hostitelská organizace: Comune di Molfetta

Report z ESC:

Byl jsem dobrovolníkem v evropském programu zvaném „Evropský sbor solidarity“, dřívější „Evropská dobrovolná služba“. Projekt začal prvního června 2020 a končil 15. dubna, konal se v Molfettě, středně velkém městě v jižní Itálii blízko Bari, hlavního města Apulie.
Bydlel jsem ve sdíleném bytě s dalšími třemi dobrovolníky v historickém centru města, 10 minut pěšky od pláže. Byt byl starý, ale vybavený vším, co člověk potřebuje. Měl jsem svůj vlastní pokoj a sdílenou kuchyň i koupelnu.
Moje hostitelská organizace byla městská rada v Molfettě a mým hlavním úkolem bylo zkoumat místní historii a městské dědictví, abych mohl vytvořit prohlídku, učit španělský jazyk 4 skupiny v městské radě (a taky učit španělštinu v místní škole) a vytvořit lepší programy pro turisty.
Moje práce byla velmi limitována sanitární krizí Covid. Museli jsme zrušit, odložit, nebo dělat online aktivity, jako například kurz španělštiny tváří v tvář, prohlídku a ekoturistický projekt s místní společností.
Pracoval jsem kolem 20 hodin týdně, včetně kurzu italského jazyka, kterého jsem se účastnil každé pondělí a středu.
Během léta jsem hodně cestoval, navštívil jsem mnoho měst a vesnic kolem pobřeží Pulie. Díky regionální vládě jsem byl schopný zažít kulturní aktivity, objevit tradiční dědictví. Nejlepší z těchto aktivit byla jízda na kole (kolem 30 kilometrů) blízko Ostuně, ve které jsme zastavili na různých zajímavých místech, jako starobylý ranč, kde jsme navštívili závod na lisování oleje (ve sklepech), tradiční restauraci s úžasným výhledem na moře a louky, pláž a zakončili jsme to ochutnávkou olivového oleje vyrobeného tradičním způsobem.
Během mého pobytu jsem se naučil Italsky a jak se připravit na třídu (momentálně pracuji pár hodin týdně jako učitel španělštiny), zlepšil jsem úroveň svojí angličtiny a počítačové dovednosti. Nejlepší věc, kterou si s sebou odnáším jsou noví přátelé, které jsem zde potkal.

Jesús Ríos Sánchez

Možná se ti bude líbit