The Abduction of Europe and how to bring her back — Řecko

single-image

Termín konání: 29. listopadu – 6. prosince

Místo konání: Athény, Řecko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastníci: Hana Zahradníková, David Opletal, Anna Hájková

Report z projektu:

Projekt „The Abduction of Europe and how to bring her back“ se konal od 29. 11. do 6. 12. 2013 v Athénách, hlavním městě soudobou ekonomickou krizí zmítaného Řecka. Projekt hostila místní nezisková organizace Youth of Kessariani a zúčastnilo se jej celkem 29 účastníků z devíti členských států Evropské unie – své týmy vyslala Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Německo, Rumunsko, Španělsko, Velká Británie, a samozřejmě Řecko.

Jak už název napovídá, hlavním tématem projektu byla ekonomická krize v Unii a její negativní dopady v různých oblastech každodenního života. Jakožto cíl si organizátorky stanovily přispět k vytvoření demokratičtější a sociálně lepší Evropy na základě konstruktivního dialogu mezi účastníky z různých členských zemí, a tedy vytvoření platformy pro výměnu zkušeností, odvědčených postupů a čerstvých nápadů.

Program byl naplněn diskuzí nad aktuální situací Evropy, od teoretických základů a hodnot Evropské unie, až postupně po návrhy řešení, jak „přivést Evropu zpátky“. Organizátorky vedly debaty zcela neformálně, prokládaly je hrami a soutěžemi, takže pokaždé to byla skvělá zábava. Některé výstupní projekty mají, řekl bych, docela reálný potenciál, tudíž i z hlediska produktivity byl projekt úspěšný.

Ubytováni jsme byli v překrásném hotelu s výhledem rovnou na dominantu města, Acropolis. Jídlo dle řeckého stylu – čerstvé, pestré, s notnou dávkou pomerančů v každém chodu. Jen možná pro středoevropského všežravce celkově trochu skromnějších porcí. Kvalita ale bezesporu dorovnávala váhy naší spokojenosti. 

I přes to, že kdykoli jsme měli opustit bránu hotelu, ochladilo se (na Řecké poměry) na neslýchané teploty, neminuly se nás ani výlety do bližšího okolí, Athény měly opravdu oku nemálo co nabídnout. Vrcholem byla samozřejmě návštěva Akropole s výhledem na ono obrovské majestátné město. Moct zasednout k oválnému stolu kanceláře Evropského parlamentu byl též zážitek.

To vše ale bylo, alespoň pro mě, zastíněno tou skvělou partou lidí, co se na projektu sešla. Týden mi utekl až moc rychle a některé momenty z něj si v sobě ponesu doufám navždy.

David Opletal

Možná se ti bude líbit