The Adventure of Learning Outside — Estonsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Viljandi, Estonsko

Termín konání výměny mládeže: 15.—23. červenec 2021

Termín konání APV (advance planning visit = předprojektového setkání group leaderů národních skupin s organizátory): 10.—13. červen 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.

Český tým: Lenka Tomečková (GL1, APV), Kája Týr (GL 2), Karolína Bauerová, Martin Bartošek, Anežka Bakočová, Julien Přerovský

Účastnící se země: ČR, Moldavsko, Španělsko, Ukrajina

Hostitelská organizace: Noored Ühiskonna Heaks

Report z projektu:

Být venku může být dobrodružství a také pořádná zábava. Poznat tento fakt bylo jedním z hlavních cílů projektu The Adventure of Learning Outside v Estonsku a dovolím si říct, že česká, co se outdooru týče, dosti zkušená skupinka, si toho byla vědoma už před jeho začátkem. O to větší zážitek nás proto čekal.

Naše pouť začala společným letem do Estonska a předpoklad, že to bude rutinní záležitost, se ukázal jako velice milný. Za ten jeden den jsme stihli ztratit polovinu skupinky na Varšavském letišti, vychvalovat si polský ekvivalent pelmeňů, abychom pak zdárně doběhli včas na poslední výzvu k odletu, ochutnat dortíky v letadle, o kterých vedoucí letuška neměla ponětí, že existují a zkrátit si čekání na zavazadla ping pongem na letišti v Tallinnu, což je snad nejhezčí letiště v Evropě. Celé jsme to pak završili vskutku tradiční estonskou večeří — kebabem z náhodného rychlého občerstvení. Když jsem uléhal do postele, měl jsem dobrodružství až po uši, a to projekt ještě ani nezačal!

Druhý den se čas skupinky rozhodla jít na ranní procházku Tallinnem s koupáním v moři, zatímco zbytek dospával. Po snídani jsme už vyrazili všichni a šli se nejprve podívat na Linnahall — majestátní socialistický koncertně-olympijský stadion s heliportem na střeše. Chvilku jsme dumali nad možností letu do blízkých Helsinek, ale nakonec jsme to zavrhli pro nedostatek času. Tak jsme pokračovali v prohlídce města a vydali se někam, kam se asi turista druhý den v Talinnu příliš často nevydá: ke kolekci estonských sošek socialistických vůdců. Po prohlídce několika Leninů a Stalinů jsme se pak vydali vlakem na místo setkání s ostatními účastníky projektu z Estonska, Severní Makedonie a Ukrajiny. Samotné místo konání projektu bylo nově zrekonstruované. Všichni účastníci bydleli v hlavní budově s výjimkou dívek z naší skupiny, které byly v jedné z chatek. Veškeré jídlo v tomto středisku bylo výborné (takové malé švédské stoly), vždy bylo něco veganského.

První 3 dny projektu byly takové aklimatizační. Seznamovali jsme se, hráli různé ice breakry a také poznávali cíle projektu. Většina obav účastníků se týkala bodavého hmyzu, protože v Estonsku v tu dobu byla vlna veder vedoucí k extrémnímu přemnožení komárů a hlavně ovádů. Trávení času v jejich společnosti se pro mnohé účastníky zdálo nepředstavitelné, obzvlášť protože jsme brzy měli venku trávit celé dny. Třetí den jsme také zažili první kempování v přírodě. To bylo takové testovací, aby organizátoři zjistili, jak to vše účastníci zvládají. Mnozí třeba poprvé v životě stavěli stan. Večeře jsme v přírodě vařili po skupinkách, první den bylo rizoto.

A pak, v den čtvrtý, to vše začalo. Po workshopech a grilování nás čekal desetikilometrový večerní pochod. Pro mnohé byl zážitek bohužel zkažen skutečně šíleným množstvím hmyzu, který byl opravdu všude. Repelent zabíral možná dvě minuty, pak se člověk opět ocitl v obležení přírodních helikoptér. Nakonec jsme to ale, se vzájemnou morální podporou, úspěšně zvládli, a dorazili do tábořiště u rašeliniště Hüpassare, kde jsme rozdělali oheň a opékali marshmallows. Tento den byl pro mnohé nejnáročnější a jsem rád, že jsme to všichni zvládli.

Další den jsme proto vzali zlehka. Měli jsme nějaké workshopy a poté se šli podívat k močálu v rašeliništi, které je vskutku famózní. Voda byla ideální ke koupání, čehož mnozí z nás rádi využili. Nakonec jsme tam šli i po večeři (těstoviny s pestem) na západ slunce a brzy ráno na jeho východ. Koupání se v močálu při východu slunce snad nikdy nezapomenu.

Po dospání rána a snídani jsme vyrazili zpět do projektového střediska. Hmyz se konečně uklidnil a my jsme si užili hezkou dvouhodinovou procházku. Poté, co jsme dorazili jsme měli, po dlouhé době, pořádný oběd, který jsme si vskutku užili. Zbytek dne nás čekala reflexe našeho venkovního dobrodružství a poté Estonská noc se saunou a vířivkou. Ten relax! Následující den se pak nesl v podobném duchu jako předchozí odpoledne: zajímavé a interaktivní workshopy, možnost udělat workshop vlastní a, večer, interkulturní noc. Na té jsme v rámci české skupinky připravili rychlostní výzvu v jezení. Tajné jídlo byl křen doplněný českým absintem a vítězství putovalo za dívkou na Ukrajinu!

Poslední celý den projektu se nesl v duchu jeho zhodnocení. S výjimkou hmyzu se valná většina obav účastníků rozplynula a po představení principu certifikátu Youthpass nás čekalo balení a rozlučková párty. A pak tu byl odjezd. Česká skupinka cestovala různými způsoby, užili jsme si různá města a získali ještě nějaké skvělé zážitky při našich cestách domů.

Projekt The Adventure of Learning Outside byla neskutečná zkušenost. Jen těžko bych dokázal vybrat jeden moment, který mi z něj utkvěl v paměti nejvíce. V každém případě jsem skutečně rád, že účastníci projektu byli tak boží, jak jen mohli a těším se, až se s mnohými opět uvidím.

                                                                                                                    Kája Týr

Možná se ti bude líbit