Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 2.—10. prosinec 2021
Místo konání: Haapsalu, Estonsko
Pro více informací si důkladně přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks
Věkový limit pro účastníky: 18+
Účastnící se země: Estonsko, Itálie, Francie, Slovinsko, ČR, Řecko, Maďarsko, Litva Rumunsko, Španělsko, Portugalsko
Český tým: Radka Poulová, Nikola Havránková
Report z projektu:
Tréninkový kurz The Power of Storytelling nedaleko estonského města Haapsalu se konal ve dnech 2.-10. prosince 2021. Účastnilo se 23 účastníků z Lotyšska, Estonska, Česka, Slovinska, Španělska, Portugalska, Itálie, Francie, Řecka a Rumunska. Organizátorský tým tvořili trenéři Mafalda a Lorenzo z Itálie, a logistiku celé akce zajišťovali Helena a Marco z domovské estonské organizace.
Ubytováni jsme byli v malebném rezortu Roosta Holiday Village na baltském pobřeží, v chatičkách roztroušených v lese, většinou po čtyřech lidech. Tato lokalita „mimo civilizaci“ nám sice neumožnila objevovat ve volném čase pohostinská zařízení či potkávat místní lidi, ale procházky po pláži při západu slunce nám to myslím bohatě vynahradily. Mrazy, které během týdne dosahovaly téměř mínus dvaceti stupňů, zároveň prověřily naši odolnost, zejména u účastníků z jižní Itálie a Španělska.
Jak vyplývá z názvu projektu, hlavním tématem se na celý týden stal storytelling, tedy vyprávění. Po úvodním seznamování, které proběhlo mimo jiné i při procházce v lese, prezentaci našich očekávání i motivací jsme se pomalu začali nořit do toho, co to vůbec vyprávění je. Postupně jsme odhalili, že vyprávět se dá nejen ústně či písemně, ale prakticky jakoukoli činností, třeba i prostřednictvím pohybu. Prozkoumali jsme různé archetypy tradičně používané ve vyprávění, a někteří z nás se poprvé od základní školy vrátili ke kreslení či psaní povídky.
Pomyslným vrcholem programu pro mnohé z nás byla „hero’s journey“, kdy jsme se každý vydali na svoji pomyslnou cestu, na které jsme během několika hodin měli překonávat výzvy a hledat odpovědi na otázky, které si klademe. Každý tuto cestu pojal po svém, nicméně pro některé z nás to byl vskutku očistný a silný zážitek.
Krátce řečeno, naučili jsme se, jak využít různé formy vyprávění v práci i v našem každodenním životě. Byl čas i na krátké workshopy vedené jednotlivými účastníky. Dozvěděli jsme se tak i o jiných tématech – účastník ze Španělska udělal workshop sebeobrany, účastnice z Řecka nás seznámila se základy znakové řeči, účastnice z Francie zase s metodami, jak být více kreativní.
Večerní program byl dobrovolný a každý večer jiný. Jeden večer jsme tak koukali na film, jiný večer tančili a jindy zase hráli deskové hry. Součástí programu bylo i volné odpoledne, během kterého nám organizátoři pronajali místní saunu a vířivku. Moci ze sauny vyběhnout přímo do čerstvě napadaného sněhu bylo nezapomenutelné.
Projekt byl vítaným únikem z nevlídné reality předvánočního shonu, a určitě jsme navázali mnoho zajímavých kontaktů i přátelství.
Radka Paulová