Tolerance through the Puzzle of History – Estonsko

single-image

Termín konání: 18.-27. srpen 2015

Místo konání: Pärnu, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si rozpis denních aktivit

Věkový limit pro účastníky: Bohdana Andruškivová, Marie Matůšová, Lukáš Libánský, Piotr Cielecki

Group leader: Tomáš Pavelka

Účastnící se země: Itálie, Slovensko, ČR, Lotyšsko

Popis projektu:

Projekt “ Tolerance through the Puzzle of History“ pro mě začal již v pondělí 17.08.2015, kdy jsem společně s dalšími dvěma českými účastníky nastoupila do autobusu mířícího do Pobaltí. I přesto, že cesta trvala kolem 26 hodin, uběhla celkem rychle. V úterý večer jsme dorazili na místo určení, do města Pärnu, které je významným prázdninovým letoviskem  Estonska.  Na místním autobusovém nádraží nás vyzvedla Karolina, jedna z organizátorek. Projekt mohl tedy konečně naplno  začít!

V  penzionu Männiku, kde jsme po celou dobu pobytu byli ubytovaní jsme poznali zbytek českého týmu a ostatní účastníky z Lotyšska,  Slovenska, Itálie a také z hostitelského Estonska.  

První den se nesl v seznamovacím duchu. Hrály se různé hry na  vzájemné poznávání, zapamatování jména  a nechyběl ani tzv. „secret fiend“. Volný čas po obědě jsme pak strávili na nedalekém hřišti, kde jsme hráli míčové hry. Napomohlo to k vytvoření příjemné atmosféry po dobu celého projektu.

Nicméně podstatou projektu nebylo jen seznamování a zábava, ba naopak jsme probírali smutnou historii 20. století. Hlavním tématem byla první a druhá světová válka. Celý pobyt jsme se účastnili přednášek, kde nám byly nastíněny příčiny, průběh a následky těchto konfliktů. Probírali jsme také různé politické ideologie. Výklad byl vždy spojen s odpovídajícím workshopem. Jedním z úkolů bylo například najit na válce nejen negativa ale i pozitiva.  Při jiné aktivitě jsme si ve skupinkách měli vytvořit svůj vlastní politický systém. Nechybělo ani shlédnutí historického dokumentu. Vyzdvihnout bych chtěla hlavně návštěvu soukromého musea pana Leo Tammiksaare. Jeho sbírka je opravdu bohatá  a kromě zbraní, odznaků a uniforem zde byly k vidění věci denní potřeby, různé druhy čokolád a i společenské hry, kterými si vojáci zpříjemňovali chvilky na bojišti. Poslední den projektu byl na programu paintball, který byl tematicky zvolen a měl fungovat jako simulace války.

Když se teď zpátečně zamyslím nad projektem a měla bych vybrat jednu věc, která se mi nejvíce líbila, byl by to „city hunting“, který se organizátorům velice povedl.  Úkoly byly promyšlené do detailů a na vítěze čekala menší odměna v podobě všemožných dobrot. Nezapomenutelným zážitkem pro mě zůstanou i večery u ohníčku na nedaleké pláži.

Své zážitky bych zakončila jedinou estonskou frází, kterou jsem ještě nezapomněla : „Sinna poole“. V překladu by měla znamenat: tímto směrem nebo tam.  V mém případě je to směrem do estonského města Pärnu.

Děkuji za nádherné zážitky

 

Bohdana Andruškivová

Možná se ti bude líbit