U-Learn: Supporting Learning in Youth Work — Estonsko

single-image

Termín konání: 10.-16. březen 2019

Místo konání: Narva, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz 

Přečtete si info-pack

Účastníci: Nicole Piková, Michal Királyi

Hostitelská organizace: VitaTiim

Účastnící-se země: Czech Republic, Sint Maarten (dutch part), Estonia, Slovenia, Hungary, Portugal (Azores), Bulgaria, Denmark, Spain (Canary islands), Croatia, Latvia, Lithuania 

Report z projektu:

McProjekt U-Learn: Supporting Learning in Youth Work se konal v termínu 10. až 16. března ve městě Narva, které se nachází přímo na hranicích Estonska a Ruska. Sešlo se zde celkem 23 účastníků nejen z evropských zemí, jako jsou Bulharsko, Česko, Dánsko, Chorvatsko, Maďarsko, Portugalsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko a Španělsko, ale i z exotického ostrova v Karibiku – Svatý Martin.

Cílem projektu bylo naučit se využívat různé metody pro vzdělávání mládeže, způsoby jak ji motivovat, inspirovat a aktivně podporovat v dalším rozvoji.

Poté, co jsme se prostřednictvím seznamovacích her lépe poznali, jsme se první dny zabývali tím, co to vlastně učení je, jak probíhá učící proces, s jakými typy studentů se můžeme setkat, jak k nim přistupovat, jak vyhodnotit jejich potřeby a aplikovat vhodné metody na podporu jejich dalšího rozvoje. Naučili jsme se, že klíčovým bodem učícího procesu je reflexe a vytvářeli konkrétní praktické příklady, jak využít pro reflexi se studenty třeba karty, klobouk, plastelínu či provázek. Z mého pohledu nejpřínosnější bylo sezení s místní mládeží, kde nám představili, jaké aktivity pořádají a měli jsme možnost se zeptat na to, co nás ohledně práce s mládeží zajímalo, přímo u zdroje. A jako bonus pro nás připravili karaoke večer J

Každý den jsme zakončili skupinovými reflexemi, kde jsme měli možnost zapřemýšlet, co jsme si z toho daného dne odnesli, co se nám líbilo či naopak nelíbilo a co by se dalo do dalšího dne zlepšit, tyto podněty se organizátoři vždy snažili do následujícího dne zakomponovat, abychom byli všichni spokojení. Večer následoval neformální společenský program, abychom se vzájemně poznali i mimo workshopy.

Nejlepší odměnou po téměř čtyřech dnech plných workshopů bylo odpoledne ve SPA v přilehlém městečku Narva-Jõesuu, které se nachází přímo u Baltského moře. Měli jsme možnost se zrelaxovat a vyzkoušet například finskou saunu s teplotou 110°C a následně se zchladit ve venkovním bazénu. Příjemným bonusem byl výhled na zasněžené a ledovci pokryté pobřeží Baltského moře.

Jedno ráno jsme dokonce z vlastní iniciativy zorganizovali před začátkem workshopů hodinu jógy a meditace.

Organizátorem projektu bylo centrum neformálního vzdělávání VitaTiim, které povzbuzuje mládež k zaujetí aktivní role ve společnosti prostřednictvím organizování eventů, Erasmus+ projektů a dalších aktivit nejen pro mládež, ale i dospělé. Celé centrum působí velmi příjemným dojmem a rodinnou atmosférou.

Ubytováni jsme byli v místním tříhvězdičkovém hotelu na dvou či třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V hotelu jsme měli zajištěnou plnou penzi – snídaně formou bufetu a tříchodový oběd a večeři. Velkou výhodou bylo to, že mládežnické centrum, ve kterém se konal veškerý program, bylo vzdálené pouze 5 minut pešky od našeho ubytování, tudíž byl čas i na krátkou siestu po obědě. J Abychom měli možnost poznat místní gastronomii, vzali nás organizátoři také na večeři mimo hotel.

O našem projektu se mimochodem zmínila i média ve Svatém Martinu. J

Nicole Piková

Možná se ti bude líbit