Future EU Voices — Německo & Belgie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz Scharmbeck, Německo s dvoudenní návštěvou evropských institucí v Bruselu, Belgii (3.—5. únor)

Termín konání: 30. leden—9. únor 2025

Český tým: 7 účastníků (ve věku 18-30 let) + 1 group leader (ve věku 18+, bez horního věkového limitu).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Deadline pro přihlašování uplynul 28. listopadu, můžete se hlásit pouze jako náhradníci. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €309 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím berte na vědomí, že hostitelská organizace si bude vybírat účastnický poplatek ve výši €25/účastník

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Popis projektu:

This project represents the 7th edition of projects implemented by NaturKultur with the EU and Youth in its focus. Previous six projects “EU- to be or not to be” (2017), “EU between benefits and challenges” (2018), “EU in good times and in bad” (2020), “EU: Should I stay or should I go” (2021) and „EU: To Green or Not to Green“ (2023), “European Citizens of Tomorrow” (2024) have been recognized as successful stories by the participants themselves, partner organisationsand all other stakeholders involved.

During our youth exchange, we will go for a study visit to Brussels where our plan is to visit European Commission and European Parliament. The group leaders will also have the task to organize meeting with politicians from their country during our stay in Brussels, meaning that every national team should meet politician from their country that is working in EU institution in Brussels. We are going to spend 2 days in Brussels. During the online preparatory meeting with group leaders, we will share more info about the Brussels trip.

Project goals:

  1. Increasing awareness of young Europeans about the concepts of the European culture, EUROPEAN VALUES and European citizenship,
  2. Strengthening of POLITICAL PARTICIPATION of young people, fostering cooperation between youngsters and politicians;
  3. Rising the awareness about the EU among young people, getting to know HOW THE EU FUNCTIONS and increasing support towards the EU;
  4. Inspiring young people to get involved in the politics at all levels: local, regional, state and the European. BREAKING PREJUDICES towards politics and politicians.

Participants‘ profile:

  • 18-30 years old, group leaders 18+
  • Resident of one of the participating countries: Germany, Lithuania, Romania, Czech Republic, Spain.
  • Participants don’t need to have a good knowledge in English, they just need a great willingness to be a part of a multi-cultural group.
  • Previous experience in EU topics is not required but participants should show initiative for learning new nonformal methods and working with other young people.
  • Group leader should be 18+ with a stable link to the sending organization and an active role in it, preferably a youth worker or at least an experienced member with high interest in EU politics.

Možná se ti bude líbit