Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Termín konání: 12.—22. květen 2022
Místo konání: Bajari, okres Ropazu, Lotyšsko
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Účastnící se země: Německo, Itálie, Česko, Rumunsko, Řecko, Lotyšsko, Španělsko
Hostitelská organizace: Mindful Journeys
Český tým: Jan Míka (GL), Linda Plaváková, Kristýna Kubičková, Matouš Pinc, Klára Šabaková, Zuzana Kuželková
Foto album z projektu: zde
Report z projektu:
Slibovali nám týden plný zábavy a dobrodružství v divokém lotyšském lese. Objevování a odhalování vzorců našeho chování. Najít správný balanc mezi potřebou naší a někoho jiného ve společnosti jen a pouze lesa. Splnil projekt naše očekávání?
Se všemi účastníky jsme se potkali v Rize a autobusem odjeli do malé, mírumilovné vesnice Bajari. Strávili jsme první den v naší osadě a Werewolves hra mohla začít. Game master nám vysvětlil velmi komplexní pravidla a každý z nás obdržel informaci, zda jsme lidé nebo vlkodlaci, roli ve společnosti, kterou budeme plnit během hry, a také osobní motivaci.
Zabalili jsme si naše věci a vyrazili jsme na cestu do místa, kde se odehrávala hra. V lese jsme strávili čtyři noci. Rozdělili jsme se na dva týmy a začali budovat naše vesnice. Používali jsme plachty, lana a různé přírodní materiály.
Řídili jsme se mnoha pravidly, které nám Game master pořád vysvětloval. Například, každý den jsme museli vyloučit jednoho člena z každé vesnice. Vlkodlaci měli každý den zabít někoho, aby se nakrmili. Když by tak neudělali, mohli druhý den jíst jenom jedno jídlo. To byla největší příčina dramatických situací, kterých jsme se velmi brzo dočkali. V jedné vesnici vítězila temná stránka a zabíjení a přeměňování na vlkodlaky bylo na denní bázi. V druhé vesnici naopak vlkodlaci uzavřeli mír s lidmi a nikoho tak nezabíjeli. Lidé obětovali jídlo výměnou za záchranu svých životů.
Mimo plnění rolí určené hrou, jsme se potýkali s deštěm a zimou. Ale také jsme si užívali sluníčka, hraní dalších her, jídlo, které jsme si sami uvařili na ohni. V noci bylo lesem slyšet vytí, jako by tam byli skuteční vlkodlaci.
Po skončení našeho dobrodružství v lese jsme se vrátili zpět do Bajari. Celý další den probíhala reflexe. Probírali jsme, co každý z nás v lese zažil a jaké situace si vezmeme s sebou do reálného života. Další den jsme navštívili dvě místní školy ve vedlejších vesnicích. Pro žáky jsme si připravili hry s tématem sociálního vyloučení. Velmi nás překvapilo, jak otevření žáci byli a jak si hru užili.
Poslední den našeho dobrodružství jsme strávili s novými přáteli, užili jsme si další meditační aktivity a vychutnali jsme si domácí veganské jídlo. Celý projekt byl velmi odlišný od těch, na kterých jsme byli před tím. Deset nocí pod plachtou, odpojení od technologií, role-play v lese, prožití sociální inkluze i vyčlenění na vlastní kůži. To všechno vytvořilo velmi silné spojení mezi účastníky, krásnou poslední noc, která se plynule stala ránem a po které následovalo těžké loučení.
Velmi děkujeme Mindful Journeys a EYCB za tuhle příležitost navštívit Lotyšsko, potkat účastníky z mnoha zemí a zažít tento náročný ale zábavný program.
Kristýna Kubíčková